Balcerowicz ostrzega rząd - prasa

opublikowano: 01-06-2007, 07:24

Leszek Balcerowicz ostrzega przed zmarnowaniem wzrostu gospodarczego - pisze "Dziennik".

W pierwszym udzielonym po odejściu ze stanowiska szefa NBP wywiadzie prasowym, przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomicznego powiedział "The Wall Street Journal Polska", że jeśli nie dojdzie do głębokich zmian w finansach publicznych, Polska przegra wyścig gospodarczy.

Zdaniem Balcerowicza, rozwój ograniczają przede wszystkim nadmierne wydatki państwa. Uwzględniając skalę gospodarek, są one w Polsce dwa razy większe niż w krajach o najwyższej dynamice PKB. Żeby je sfinansować, państwo łupi firmy i obywateli, nakładając na nich wysokie podatki.

"Obawiam się, że jeżeli tendencja ta się utrzyma, to przyśpieszony wzrost gospodarczy może okazać się nietrwały" - przestrzega były wicepremier. Choć nie widzi on zagrożeń dla demokracji rozumianej jako system wybierania władzy, nie pozostawia suchej nitki na pisowskim sposobie rządzenia - relacjonuje "Dziennik".

"Nie znam takiego natężenia cynizmu i pogardy dla praworządności, jakie obserwujemy w Polsce od dwóch lat. I to się dzieje pod hasłami naprawy państwa" - mówi Balcerowicz w wywiadzie dla "The Wall Street Journal Polska". (PAP)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz ostrzega rząd - prasa