Balcerowicz: Polityka nie wpływa na decyzje o stopach

Internet Securities
opublikowano: 28-09-2005, 17:31

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zwraca uwagi na czynniki polityczne przy podejmowaniu decyzji co do swojej polityki, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszka Balcerowicza.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zwraca uwagi na czynniki polityczne przy podejmowaniu decyzji co do swojej polityki, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszka Balcerowicza.

„RPP kieruje się wyłącznie analizą warunków ekonomicznych, w tym szczególnie inflacji, a nie zajmuje się tym, co bezpośrednio dzieje się na scenie politycznej” – powiedział Balcerowicz podczas konferencji prasowej.

„Rada podtrzymuje nadzieje, że Polska przyspieszy reformy, dzięki którym będzie możliwe obniżenie bezrobocia i umocnienie wzrostu gospodarczego na miarę tego, co się dzieje np. w krajach bałtyckich” – dodał.

RPP pozostawiła w środę stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. Tymczasem po wyborach, w których dość nieoczekiwanie dla rynków wygrało Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ekonomiści ankietowani przez agencję ISB zmienili swoje przewidywania co do środowej decyzji RPP i zdecydowana większość oczekiwała, że stopy pozostaną bez zmian.

W tym roku rada pięciokrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Główna stopa referencyjna wynosi 4,50%. (ISB)

qk/tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane