Balcerowicz: są sygnały ożywienia gospodarczego

Marek Druś
29-05-2002, 18:50

RPP zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych w związku z danymi wskazującymi na zmniejszenie presji płacowej oraz oczekiwaniami dalszego spadku inflacji, powiedział prezes NBP Leszek Balcerowicz.

- Znacznie poprawiły się oczekiwania gospodarstw domowych co do przyszłej inflacji. Zwiększył się odsetek osób oczekujących, że ceny będą rosły wolniej - powiedział w środę cytowany przez PAP Balcerowicz.

Prezes NBP podkreślił, że w kwietniu wskaźnik inflacji był najniżej od momentu rozpoczęcia w Polsce transformacji ustrojowej. Powiedział, że majowa inflacja może być jeszcze niższa. W dalszej części roku może jednak wzrosnąć i sięgnąć prognozowanego przez RPP pułapu 4 proc.

- Jeżeli chodzi o perspektywę koniunktury gospodarczej w Polsce, to trzeba powiedzieć, że jest wiele informacji, które mogą sygnalizować ożywienie gospodarcze- powiedział Balcerowicz.

Mają o tym świadczyć m.in. wyniki finansowe przedsiębiorstw, które w I kwartale osiągnęły 1,7 mld zł zysku netto podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku wykazały 15,8 mln straty netto.

- Jeżeli chodzi o wpływy z eksportu, to w poprzednim miesiącu były o 4 proc. wyższe niż przed rokiem. Jednocześnie wzrosły wypłaty za import o 7,9 proc., co sygnalizowałoby ożywienie popytu krajowego - mówił w środę Balcerowicz.

Korzystne były również kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej.

Prezes NBP poinformował o przebiegu spotkania z wicepremierem i ministrem finansów Markiem Belką, podczas którego omówiono propozycje rządu dotyczące polityki pieniężnej.

- Podczas środowego spotkania z wicepremierem Markiem Belką członkowie rady przedstawili wyniki analiz dotyczące propozycji rządu i jednomyślnie uznali, że pozostawienie obecnego kursu walutowego jest korzystnym rozwiązaniem dla kraju – mówił Balcerowicz.

Zaznaczył, że RPP będzie odbywała robocze spotkania z przedstawicielami rządu, podczas których będzie omawiana „strategia kursowa o wyraźnym powiązaniu z problematyką europejską, ściśle ze zmierzaniem do unii gospodarczej i walutowej”.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: są sygnały ożywienia gospodarczego