Balcerowicz walczy z biurokracją

Aleksandra Gieros
opublikowano: 16-05-2000, 00:00

Balcerowicz walczy z biurokracją

WŚRÓD NAJLEPSZYCH: Chcemy porównywać się z najlepszymi w OECD — twierdzi Leszek Balcerowicz, minister finansów. fot. MP

Skrócenie listy działań podlegających koncesji z 28 do 8, uproszczenie systemu koncesji transportowych, projekt nowej ustawy o zamówieniech publicznych — to tylko niektóre z pomysłów Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na walkę z korupcją.

Wicepremier Leszek Balcerowicz powołał specjalną grupę, która ma działać przy KERM i w ramach zespołu ds. odbiurokratyzowania gospodarki. Ma ona przygotować sposoby ukrócenia korupcji w Polsce.

— W skład grupy wejdą przedstawiciele resortów: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, finansów i gospodarki oraz Urzędu Zamówień Publicznych — mówił wczoraj wicepremier Leszek Balcerowicz.

Instytucje, które do tej pory jedynie próbowały monitorować korupcję w Polsce, również przyłączają się do akcji. W pracach zespołu udział wezmą przedstawiciele Banku Światowego i NIK oraz grupa niezależnych ekspertów.

Grupa robocza ma w ciągu najbliższych dwóch tygodni przygotować wstępny harmonogram działań. Pełna strategia antykorupcyjna powinna zostać opracowana do 20 czerwca. Jak twierdzi Leszek Balcerowicz, do tego czasu powinny być gotowe projekty stosownych aktów prawnych, które zostaną przedłożone rządowi.

— Stawiamy nacisk przede wszystkim na prewencję, czyli usuwanie źródeł korupcji oraz unikanie tworzenia nowych. Musimy się zastanowić, jak zmniejszyć zakres władzy arbitralnej, bo im jej więcej, tym większe ryzyko korupcji. Poza tym musi zostać jasno określony tryb rozdzielania tzw. dóbr rzadkich, takich jak częstotliwość radiowa. Kolejna sprawa to usprawnienie dostępu do ksiąg wieczystych czy rejestru zastawów — wylicza wicepremier.

Sposobem na ograniczenie korupcji miałoby być również rozszerzenie katalogu stanowisk obsadzanych nie według partyjnego klucza, lecz w drodze konkursu.

Według ministra finansów, kolejne i największe bodaj pole do nadużyć powstało po tym, jak posłowie przyjęli zerową stawkę VAT na produkty rolne (zamiast proponowanej przez rząd 3-proc.). To rozwiązanie, jego zdaniem, faworyzuje importerów, dużych producentów i hipermarkety, które sprzedają produkty nieprzetworzone. Natomiast drobni ryczałtowcy zyskają na tym niewiele.

Według wicepremiera, po raportach Banku Światowego i NIK, można odnieść wrażenie, że w Polsce korupcja to duży problem.

— Na tle Europy Środkowej wypadamy korzystnie, ale chcemy porównywać się z najlepszymi w OECD i — nie bagatelizując problemu — staramy się go zwalczać — podkreślił Leszek Balcerowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Gieros

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Balcerowicz walczy z biurokracją