Balcerowicz wzywa do mobilizacji...

DI
opublikowano: 25-09-2009, 11:08

Jesteśmy krajem na dorobku, dla którego dług publiczny rzędu nawet 50 proc. PKB jest niebezpieczny – mówi w wywiadzie dla piątkowej „Rzeczpospolitej” Leszek Balcerowicz, były prezes NBP.

Jego zdaniem, polski dług publiczny rzędu 50 proc. PKB jest odpowiednikiem 80-90 proc. długu w relacji do PKB w krajach rozwiniętych o innej przeszłości makroekonomicznej.

„Lekceważenie tego niebezpieczeństwa, a co gorsze – ewentualne nawoływania do rewizji ustawy o finansach publicznych, to jak namowy, aby stłuc termometr w sytuacji, kiedy pacjent zaczyna mieć podwyższoną temperaturę” – uważa Leszek Balcerowicz.

Były szef NBP zaznacza, że sytuacja fiskalna w Polsce jest gorsza niż we Włoszech. Jego zdaniem, 6-proc. deficyt finansów publicznych i dług powyżej 50 proc. PKB do powód do ogromnej mobilizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane