Balcerowicz zaprzysiężony na prezesa NBP

ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 10-01-2001, 12:55

Marcin Grajewski

WARSZAWA (Reuters) - Leszek Balcerowicz, autor reform gospodarczych z początku lat 90-tych, rozpoczął w środę sześcioletnią kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) składając w Sejmie przysięgę.

Były minister finansów dołączy do 10-osobowej Rady Polityki Pieniężnej w szczególnym momencie, gdy będzie ona musiała zdecydować jak szybko obniżyć stopy procentowe, aby ożywić wzrost gospodarczy po 16 miesiącach zaostrzania polityki.

"Po złożeniu przysięgi przed Sejmem przystępuję do pełnienia swoich konstytucyjnych obowiązków, które głównie polegają na dbałości o stabilność i wartość naszego pieniądza, o zdrowie systemu bankowego" - powiedział dziennikarzom Balcerowicz.

"Dbałość o umacnianie stabilności pieniądza, zdrowie systemu bankowego - temu poświęcę swoją uwagę i siłę, współpracując oczywiście z Radą Polityki Pieniężnej i Komisją Nadzoru Bankowego" - dodał.

22 grudnia ubiegłego roku Sejm przegłosował kandydaturę Balcerowicza na sześcioletnią kadencję prezesa NBP. Balcerowicz zastąpi odchodzącą do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Obecny podczas ceremonii zaprzysiężenia Prezydent Aleksander Kwaśniewski życzył Balcerowiczowi: "żeby NBP (...) prowadził taką politykę, która będzie wspomagała rozwój gospodarczy i polski eksport".

W ciągu ostatnich miesięcy RPP, której Balcerowicz będzie przewodniczył, była pod naciskami ze strony polityków, aby obniżyła wysokie stopy procentowe w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Długoterminowo Balcerowicz będzie odpowiedzialny za przygotowanie Polski do wejścia do Unii Monetarnej, co jest spodziewane kilka lat po wejściu do Unii Europejskiej w roku 2004 lub 2005.

Zaś w krótkim terminie Balcerowicz będzie musiał utrzymać inflację pod kontrolą i zarazem utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie około pięciu procent rocznie, aby Polska doganiała kraje Unii w rozwoju gospodarczym.

Wysokie stopy procentowe, obecnie między 19 a 23 procent, pomogły przywrócić kontrolę nad rosnącą inflację. Liczona rok do roku spadła ona w grudniu do szacowanego poziomu 8,8 procent z 11,6 procent w lipcu.

Jednak wysokie koszty kredytów hamowały popyt krajowy, co spowolniło wzrost gospodarczy do 3,3 procent w trzecim kwartale 2000 roku wobec 6,0 procent w pierwszym kwartale.

Następne posiedzenie RPP jest planowane na 24 stycznia, ale analitycy spodziewają się, że rada może wycofać się z obniżki stóp z powodu niepewności co do ostatecznego kształtu budżetu na 2001 rok.

Rząd przełożył dyskuję nad autopoprawką do budżetu na 2001 rok, w której zdecyduje na co przeznaczyć trzy miliardy złotych ze sprzedaży licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji UMTS.

Rząd musi zdecydować czy trzy miliony złotych ze sprzedaży UMTS przeznaczy na nowe wydatki budżetowe przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi czy na sfinansowanie obecnego deficytu.

Od tego czy te pieniądze zostaną wydane, czy przeznaczone na finansowanie tegorocznego deficytu zależy, kiedy RPP obniży stopy procentowe.

Rząd musi wprowadzić autopoprawki do ustawy budżetowej, nad którą obecnie pracuje Sejm, gdyż jej pierwotna wersja nie zawierała przychodów ze sprzedaży UMTS.

Przedstawiciele banku centralnego ostrzegali, że tegoroczne obniżki stóp procentowych mogą być mniejsze, jeżeli rząd przeznaczy pieniądze z UMTS-u na wydatki budżetowe.

Zdaniem analityków, jeżeli rząd przeznaczy trzy mililardy złotych na wydatki, to deficyt ekonomiczny wzrośnie w tym roku o 0,4 procent do 2,0 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) wobec 2,5 procent oczekiwanych w 2000 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu