Balon z drobnicą pękł

Anna Borys
opublikowano: 06-08-2007, 00:00

RANKING „PB” Ostrzegaliśmy, że tak się stanie

Lipiec przyniósł długo oczekiwaną przecenę. Balon spekulacyjny w sektorze małych i średnich spółek pękł. Liderem spadków w lipcu był mWIG40. Indeks mierzący koniunkturę średnich spółek zjechał o 10,88 proc. Niewiele mniej stracił sWIG80, który spadł o 7,56 proc. Najwięcej traciły fundusze małych i średnich spółek (MiŚ). Najgorzej swojego portfela inwestycyjnego bronił Pioneer Małych i Średnich Spółek. Jego wartość spadła w lipcu ponad 10 proc.

Przed miesiącem, w poprzednim odcinku rankingu funduszy inwestycyjnych „PB”, ostrzegaliśmy. Pisaliśmy, że właśnie towarzystwa inwestycyjnie w dużej mierze przyczyniły się do przewartościowania tego sektora. Nie bez znaczenia była także zachłanność klientów, którzy kupowali jednostki funduszy małych i średnich spółek jak świeże bułeczki. Kusiły bardzo wysokie stopy zwrotu. Kapitał płynął do funduszy szerokim strumieniem, a fundusze pompowały go na giełdę. Wywindowało to kursy spółek do nierealnych poziomów. Korekta pozwoli sprowadzić je bliżej realnej wartości. Nie oznacza to jednak, że wyceny „misiów” są już atrakcyjne. Na wyprzedaży oczywiście ucierpi tylko przeciętny Kowalski, bo właśnie jego kapitał topnieje. Zyski TFI są bezpieczne.

Korekta ominęła fundusze klasyczne. Choć tylko dwa produkty na 32 w kategorii akcji polskich były na plusie. Najlepszy wynik osiągnął Lukas Akcyjny. Szymon Borawski, zarządzający Lukasem, osiągnął stopę zwrotu 0,91 proc. Na plusie był także Arka Akcji. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w lipcu o 0,34 proc. WIG20 w tym okresie stracił zaledwie 0,64 proc. Korekta nie zdetronizowała lidera rankingu „PB”. Nadal na pierwszym miejscu jest PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek.

Inwestycją miesiąca okazał się fundusz AIG Akcji Chińskich i Azjatyckich zarządzany przez Olgierda Chodynieckiego. Wypracował on stopę zwrotu 6,22 proc. W kategorii funduszy zagranicznych aż 10 z 22 produktów miało dodatni wynik, choć średnia stopa zwrotu była ujemna (- 0,372 proc.). Najlepiej zachowywały się fundusze działające na rynkach wschodzących. Na szczycie rankingu „PB” nadal jest PKO/CS Akcji Nowa Europa. Zgromadził on w tej edycji już 8 pkt. Dobra passa parkietów rozwijających się może się jednak skończyć. Rośnie niechęć do ryzyka wśród międzynarodowych inwestorów. Jest to spowodowane bardzo słabymi danymi z amerykańskiej gospodarki.

Wyprzedaż dotknęła także fundusze mieszane. Wszystkie były pod kreską. Najlepszy, PZU SFIO Ochrony Kapitału, stracił tylko 0,06 proc. Najsłabszy, ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości, był na 6,82-procentowym minusie. Duże spadki w tej kategorii świadczą o tym, że zarządzający przeważali w portfelach akcje, a nie doważali papierów wartościowych. Teoretycznie są to produkty charakteryzujące się niższym ryzykiem, ale traciły podobnie jak akcyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Balon z drobnicą pękł