Bałtyckie tygrysy w natarciu

Małgorzata Zys
opublikowano: 28-01-2005, 00:00

Wejście do Unii dało niezłego kopa krajom tzw. grupy EU8. Jednorazowy impuls jednak osłabnie, a coraz groźniejszym rywalem będzie Ukraina.

Zasadniczo jest pomyślnie. To opinia Banku Światowego na temat kondycji EU8, czyli krajów Europy Środkowej i basenu Morza Bałtyckiego, niedawno przyjętych do Unii Europejskiej. Z kwartalnego raportu wynika, że integracja wywarła pozytywny impuls na rozwój ich sytuacji makroekonomicznej.

Unijny impuls

Bank szczególnie wyróżnił tzw. bałtyckie tygrysy, które jego zdaniem znacznie prześcigają gospodarki Europy Środkowej, szczególnie jeśli chodzi o tempo produkcji.

— Litwa, Łotwa i Estonia szybko wprowadzają reformy i w sposób właściwy prowadzą politykę makroekonomiczną. Jednak w dłuższej perspektywie ich tempo wzrostu znacznie spowolni się — przewiduje Thomas Blatt Laursen, główny autor raportu.

Wyhamują również kraje Europy Środkowej. Wygaśnie bowiem jednorazowy impuls związany z ich przystąpieniem do Unii.

„Po osiągnięciu w połowie 2004 r. szczytowego wzrostu na poziomie 5,4 proc., realny wzrost PKB w krajach EU8 obniży się w 2005 r. do 4,5 proc. Dużo zależy od wyników wyborów, do których w regionie przygotowuje się m.in. Polska” — czytamy w raporcie.

Ogromna konkurencja

W związku z przystąpieniem EU8 do Unii nastąpiło znaczne ożywienie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Słowacja znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych modernizujących się państw. Korzystny klimat dla inwestorów przyciągnął w ubiegłym roku inwestycje m.in. Hyundaia-KIA, na które liczyła również Polska.

— W regionie panuje ogromna konkurencja. Trudno powiedzieć, kto przyciągnie najwięcej inwestorów. Ponadto trzeba liczyć się ze wzrostem atrakcyjności Ukrainy — twierdzi autor raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu