Bank Anglii podejmie bezpośrednie kredytowanie firm

PAP
06-02-2009, 18:33

Pełniący rolę brytyjskiego banku centralnego Bank Anglii (Bank of England - BoE) poinformował w piątek, iż w przyszłym tygodniu podejmie bezpośrednie kredytowanie przedsiębiorstw poprzez wykupywanie ich obligacji.

W ramach opiewającego na 50 mld funtów Programu Zakupu Lokat (Asset Purchase Scheme - APS) BoE będzie nabywał obligacje szterlingowe dużych brytyjskich spółek bezpośrednio od nich lub od banków na rynku wtórnym. Jest to odpowiedź na wywołane obecnym kryzysem finansowym restrykcje kredytowe banków komercyjnych.

"Może to skierować fundusze bezpośrednio do elementów sektora przedsiębiorstw przy jednoczesnym wsparciu aktywności rynku wtórnego, usuwając w ten sposób przeszkody w dostępie firm do rynków kapitałowych" - głosi komunikat BoE.

Program APS zacznie funkcjonować 13 lutego, a wiadomość o jego uruchomieniu spowodowała wzrost notowań krótkoterminowych szterlingowych papierów wartościowych.

"Jest to jedno z pierwszych zaobserwowanych podczas kryzysu przedsięwzięć, które faktycznie omija banki i pozwala przedsiębiorstwom zaciągać pożyczki bezpośrednio w Banku Anglii. Z tego punktu widzenia można je ewentualnie uważać za pierwsze wskazanie, że banki (komercyjne) nie powrócą do normalnych warunków w przewidywalnej przyszłości" - powiedział Reuterowi Jonathan Loynes, główny ekonomista do spraw europejskich w firmie konsultingowej Capital Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Bank Anglii podejmie bezpośrednie kredytowanie firm