Bank Anglii zdecyduje o kursie funta

Przemysław Kwiecień
06-10-2009, 00:00

Bieżący tydzień może dać rynkowi odpowiedź na dwa pytania. Po pierwsze, może podpowiedzieć, jak głęboka będzie korekta na rynkach akcji? Cofnięcie z poprzedniego tygodnia spowodowane było słabszymi danymi z USA. Nie były one katastrofalne, ale wszystkie po części zawiodły oczekiwania rynku. Co więcej, z taką sytuacją mieliśmy do czynienia po raz pierwszy po kilku miesiącach regularnych pozytywnych niespodzianek. Bieżący tydzień ze znacznie "lżejszym" kalendarzem będzie dobrym testem siły byków, które wcześniejsze próby korekcyjne dusiły w zarodku.

W centrum uwagi pozostaje też funt. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy brytyjska waluta straciła 6 proc. w relacji do dolara i niemal 10 proc. w relacji do euro. Nastąpiło to po kilku miesiącach dobrej passy dla funta, po których Bank Anglii wprowadził rynek w osłupienie zwiększeniem rozmiarów planu interwencji na rynku długu rządowego. Kupowanie przez bank centralny rządowych obligacji (zwłaszcza przy dużym deficycie budżetowym) ma dla waluty podobne znaczenie jak obniżki stóp procentowych. W sytuacji, gdy inne banki centralne powoli myślą o strategiach wyjścia i powrocie do wyższych stóp, tego typu działanie musiało przełożyć się na deprecjację waluty. Pytanie tylko, w jakim stopniu? W ostatnich dniach parze walutowej udało się dwukrotnie obronić okolice 1,58, będące ostatnim wsparciem w kilkumiesięcznym kanale konsolidacji. Jego przełamanie może spokojnie sprowadzić notowania GBP/USD w okolice 1,50, co zwiększyłoby też szanse na to, że po raz pierwszy w historii na zakup funta wystarczy tylko jedno euro. Taki efekt zapewne wywołałaby decyzja o kolejnym rozszerzeniu programu interwencji na rynku długu (obecnie 175 miliardów funtów), czego jeszcze niedawno chciał prezes banku. Rynek oczekuje, że tak się nie stanie, jednak aby odwrócić trend w notowaniach funta, Bank Anglii musiałby wyraźnie zasygnalizować zakończenie luzowania polityki pieniężnej. A na to się nie zanosi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Anglii zdecyduje o kursie funta