Bank Austria nie rezygnuje z XV NFI

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 17-05-1999, 00:00

Bank Austria nie rezygnuje z XV NFI

W ciągu ostatnich tygodni udział Banku Austria w kapitale akcyjnym NFI Hetman zwiększył się o ponad 2 proc. Może to oznaczać, że walka o władzę w tym funduszu nie została jeszcze zakończona.

Po ostatnich transakcjach Bank Austria AG stał się właścicielem 5 100 048 akcji NFI Hetman, stanowiących 16,74 proc. kapitału akcyjnego i dających prawo do wykonywania takiej samej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jeszcze w marcu Bank Austria posiadał 14,43 proc. walorów NFI Hetman. Prawdopodobnie nie będą to jedyne zakupy papierów tego funduszu, jakich dokona austriacki bank w tym miesiącu.

7 czerwca ma się odbyć NWZA funduszu. Z wnioskiem o jego zwołanie wystąpił największy obecnie akcjonariusz funduszu, Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Rozpatrywane mają na nim być zmiany w radzie nadzorczej. Stąd już tylko krok do odwołania dotychczasowej firmy zarządzającej majątkiem Hetmana, której głównym udziałowcem jest właśnie Bank Austria.

Według ostatnich informacji, do grupy PZU, która nie ukrywa, że jest zainteresowana przejęciem kontroli nad Hetmanem, należy 6 027 857 walorów funduszu (19,79 proc.). Do dziś jednak pozostaje nieznany nabywca 1 487 904 papierów Hetmana (4,88 proc.), które zmieniły właściciela w transakcji pakietowej 25 lutego, ale na najbliższym walnym będzie już wiadomo, po której stronie się on opowie.

Nie tak dawno zarówno PZU jak i Bank Austria były sprawcami hossy na papierach Hetmana. Pod koniec stycznia akcje funduszu były wyceniane na poziomie 2,75–2,80 zł, co oznacza, że gdyby jakiś inwestor zdecydował się wówczas na ich zakup i sprzedał je miesiąc później to, pomijając wszelkie inne opłaty, osiągnąłby na tej inwestycji 154,5-proc. stopę zwrotu.

Wszystko zaczęło się w pierwszych dniach lutego, kiedy PZU poinformowało, że posiada 15,5 proc. akcji Hetmana. Na odpowiedź Banku Austria nie trzeba było długo czekać. Prawdopodobnie uznał on, że posiadany przez niego 10-proc. pakiet może nie zabezpieczyć interesów w NFI Hetman, zwłaszcza że dwa fundusze: NFI Victoria i Zachodni NFI właśnie rozstały się z firmami zarządzającymi. 8 lutego, w cztery dni po informacji PZU, bank dokupił na giełdzie ponad 2 proc. walorów Hetmana. Trzy dni później — kolejne 2,4 proc., i jego udział zwiększył się do 14,43 proc.

Tym razem pewnie tak nie będzie, ale niewykluczone, że posiadacze akcji tej spółki mogą się spodziewać dalszego wzrostu kursu tych papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Austria nie rezygnuje z XV NFI