Bank centralny Chin ogłosił wpompowanie w system 900 mld juanów

opublikowano: 06-09-2019, 13:00

Bank centralny Chin ogłosił, że obniży stopę rezerw obowiązkowych banków do najniższego poziomu od 2007 roku.

W czwartek informowaliśmy, że chińska Rada Państwa wezwała do działań mających wesprzeć gospodarkę, w tym obniżenia rezerw obowiązkowych banków. Bank centralny Chin, który zwykle realizuje postulaty zgłaszane przez Radę, ostatni raz obniżył stopę rezerw obowiązkowych banków w styczniu po tym jak w grudniu Rada Państwa zgłosiła taką potrzebę. W maju obniżono stopę rezerw dla banków obsługujących rolnictwo.

Juany
Juany
Bloomberg

W piątek bank centralny Chin ogłosił, że obniży stopę rezerw obowiązkowych banków od 16 września o 0,5 pkt. procentowego. W przypadku niektórych banków komercyjnych obniży ją o 1,0 pkt. procentowy i stanie się to w dwóch krokach, 15 października i 15 listopada.

Skutkiem obniżki stopy rezerw obowiązkowych banków będzie wpompowanie w system 900 mld juanów (126 mld USD) płynności, poinformował bank centralny. To większa kwota niż podczas dwóch poprzednich obniżek stopy rezerw w styczniu i maju, które wpompowały w system odpowiednio 800 mld juanów i 280 mld juanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane