Bank centralny docenia wiedzę

opublikowano: 29-10-2012, 00:00

Media biznesowe muszą tłumaczyć czytelnikom i widzom skomplikowane procesy gospodarcze

Jak przystało na jubileusz, dziesiąta edycja Konkursu im. Władysława Grabskiego dla najlepszych dziennikarzy ekonomicznych zgromadziła rekordową liczbę prac — ponad 250.

Listę laureatów zamieszczamy w ramce. Z przyjemnością informujemy, że w priorytetowej kategorii „News” fachowa kapituła najwyżej w roku 2012 oceniła dziennikarza „PB” Dawida Tokarza za cykl materiałów o Amber Gold, wyprzedzających o kilka miesięcy wakacyjną eksplozję tej afery — co potwierdzają dwa skany okładek z maja.

Organizatorem konkursu od początku jest Narodowy Bank Polski. Jego prezes Marek Belka podkreślił, że wspólnie obalamy mit, iż czytelnicy, słuchacze i widzowie nie interesują się wydarzeniami ekonomicznymi. Klucz leży po prostu w sposobie przekazu, a powodzenie zależy od zrozumienia treści przez odbiorców.

Popyt na dziennikarstwo ekonomiczne (dla nas — na szczęście) nie maleje, a wręcz odwrotnie. Oczywiście media biznesowe muszą jak wszystkie dotrzymywać kroku postępowi technologicznemu.

Akurat „PB” nie ma z tym najmniejszego problemu, co potwierdza jakość naszego wydania tabletowego. Wydarzenia takie, jak związane z tegorocznym wyróżnieniem dla dziennikarza „PB”, budzą sprzeczne uczucia.

Z jednej strony umożliwiają powstawanie efektownych, demaskatorskich materiałów dziennikarskich. Z drugiej jednak — ze względów gospodarczych i społecznych — najlepiej byłoby, gdyby w ogóle się nie zdarzały.

Prasa biznesowa mogłaby skoncentrować się na opisywaniu pasjonującej gry rynkowej, opartej na regułach bezwzględnych, ale czystych. Niestety, na taki komfort raczej nie mamy co liczyć...

Laureaci X Konkursu im. Władysława Grabskiego

Dziennikarz Ekonomiczny Roku

Jan Niedziałek — TVN CNBC News

Dawid Tokarz — „Puls Biznesu” Polityka pieniężna i stabilność finansowa

Radosław Omachel — „Newsweek” Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna

Wawrzyniec Smoczyński — „Polityka” Felieton lub analiza

Maciej Samcik — „Gazeta Wyborcza” Wywiad

Grzegorz Cydejko — „Forbes” Media lokalne

Alicja Zboińska — „Polska Dziennik Łódzki” Nagrody specjalne

Bianka Mikołajewska — „Polityka”

Szymon Jadczak — TVN

Kapituła konkursu wyróżniła przełomową publikację inicjującą temat nieprawidłowości w spółce Amber Gold i w funkcjonowaniu linii lotniczych OLT Express oraz dziennikarską dociekliwość i wytrwałość w poszukiwaniu prawdy.

uzasadnienie nagrody w kategorii „News” dla Dawida Tokarza

Przykłady manipulacji zostały przez media zauważone i szeroko opisane latem. Mówię o parabankach, a raczej piramidach finansowych, które dzięki medialnym doniesieniom relatywnie szybko zakończyły działalność. A to oznacza, że nie oszukają kolejnych osób.

Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu