Bank centralny Szwajcarii miał 150 mld USD w akcjach

opublikowano: 07-05-2021, 17:12

Wartość portfela akcji należących do Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) wzrosła do 150 mld USD na początku tego roku.

SNB poinformował amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, że na koniec marca miał akcje 2482 spółek. Wśród jego inwestycji znalazły się m.in. Facebook, koncern naftowy Exxon Mobil, a także producenci szczepionek na koronawirusa Moderna i Johnson & Johnson. W wykazie spółek, których akcje ma SNB, nie pojawił się natomiast Peabody Energy Corporation, największy prywatny koncern węglowy na świecie. Bank wyszedł z tej inwestycji w związku z polityką wycofywania się z branży węglowej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

SNB ma ponad 900 mld CHF w aktywach w obcych walutach w związku z interwencjami mającymi hamować szkodliwe dla gospodarki umacnianie franka szwajcarskiego. Ok. 20 proc. to akcje zagranicznych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane