Bank Handlowy: liczymy na cięcie stóp o 1 proc.

Marek Druś
26-06-2001, 18:00

Dzisiaj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie RPP. Wciąż mamy nadzieje, ze RPP obniży stopy procentowe o 100 pkt bazowych, jednak rynek wydaje się być podzielony na dwie grupy: tych którzy oczekują obniżki w czerwcu i sceptyków, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego. Zarówno argumenty za jak i przeciw są mocne i mogą uzasadnić decyzje RPP. Jednym z głównych argumentów za poluzowaniem polityki monetarnej jest spowolnienie wzrostu gospodarczego. Po 2,3% wzroście w pierwszym kwartale, sadzimy ze PKB może zwiększyć się jedynie o 1% w drugim kwartale. Jeśli RPP nie rozluźni polityki monetarnej, gospodarka może wejść w stan recesji. Ponadto, główny cel RPP, inflacja, powinna zbliżyć się na koniec roku do bezpiecznego poziomu 6%. Natomiast, problemy budżetu są głównym argumentem przeciwko obniżce stop procentowych. Ponieważ rząd jeszcze nie zdecydował o wielkości redukcji wydatków budżetowych, RPP może wstrzymać się z decyzja o obniżce stop.

Wczoraj Minister Finansów Jarosław Bauc powiedział, ze z powodu niepewności co wzrostu gospodarczego rząd odłoży decyzje, co do rewizji budżetu do końca lipca. Jego zdaniem, wzrost gospodarczy obniży się do 0,7-1,3% w drugim kwartale, wiec wzrost gospodarczy na poziomie 3,5-3,8% wydaje się mało realistyczny. Zgadzamy się, ze rośnie ryzyko dalszego spowolnienia gospodarczego. Także perspektywy gospodarki światowej nie są zbyt optymistyczne. Według naszych kolegów z Londynu, wzrost gospodarczy w Niemczech może spaść do 1,2% z 3,1% w 2000. Wzrost gospodarczy w USA szacowany jest na poziomie 1,9%, wobec 5% w roku 2000. Wydaje się, ze jedyna droga uniknięcia recesji w Polsce jest ścisła współpraca rządu i RPP. Dlatego, optymalnym rozwiązaniem byłoby redukcja wydatków budżetowych przez rząd i obniżka stop procentowych przez RPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Handlowy: liczymy na cięcie stóp o 1 proc.