Bank Japonii nie zmienił swojej polityki

opublikowano: 21-01-2020, 08:33

Podczas wtorkowego posiedzenia władze Banku Japonii (BOJ) utrzymały dotychczasową politykę pieniężną, co oceniane jest jako niechęć do zwiększania bodźców stymulacyjnych.

Bank centralny po raz pierwszy od roku podniósł jednak prognozy wzrostu, w głównej mierze dzięki pakietowi gospodarczemu wdrażanemu przez rząd premiera Shinzo Abe o wartości 120 mld USD. Instytucja ostudziła natomiast potencjalne nadzieje związane ze wzrostem inflacji.

Haruhiko Kuroda, szef Banku Japonii
Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda, szef Banku Japonii fot. Bloomberg

BOJ przewiduje obecnie, że gospodarka wzrośnie o 0,9 proc. w roku finansowym rozpoczynającym się w kwietniu. Założenia z października 2019 r. zakładały dynamikę na poziomie 0,7 proc. Z kolei w stosunku inflacji bank centralny zmniejszył swoje projekcje do jedynie 1 proc. podczas gdy zakładany cel kształtuje się na poziomie 2 proc. 

Decyzja o braku zmian w polityce pieniężnej poprzedza podobne spotkania Europejskiego Banku Centralnego i Amerykańskiej Rezerwy Federalnej zaplanowane na najbliższe dni.

Oczekuje się, że EBC rozpocznie roczną analizę swojego celu inflacyjnego i szerszych tematów, takich jak nierówności i zmiany klimatu. Tymczasem Fed ma już szeroko zaawansowany przegląd swoich celów.

Od czasu poprzedniego spotkania BOJ w grudniu USA i Chiny podpisały wstępną  umowę handlową, usuwając na razie jedną z największych niepewności dotyczących perspektyw gospodarczych. 

BOJ podkreślił jednak, że chociaż zagraniczne zagrożenia dla gospodarki nieco osłabły nadal jednak są istotnym czynnikiem ryzyka zarówno dla japońskiej, jak i światowej gospodarki.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu