Bank Komunalny: na wzór Merity

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 09-11-1999, 00:00

Bank Komunalny: na wzór Merity

Nowa strategia Banku Komunalnego zakłada ponad dwukrotny wzrost funduszy własnych w ciągu roku. Wprowadzone zostaną także nowe produkty, przede wszystkim z zakresu obsługi elektronicznej i wirtualnej.

Dzięki zarejestrowaniu przez sąd ostatniej emisji akcji Banku Komunalnego jego fundusze własne wzrosły o 37 mln zł — do około 90,3 mln zł. Emisja objęta została przez Nortbanken AB, reprezentujący Meritanordbanken.

Dzięki temu udział Skandynawów w kapitale BK przekracza 36,9 proc. Mają oni zgodę na dojście do 49,9 proc. To przede wszystkim do nich ma zostać skierowana następna emisja akcji banku. Jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie nastąpi ona w tym roku.

— Kolejna emisja zaplanowana jest na połowę przyszłego roku. Jej wielkość, a tym samym skala wzrostu funduszy własnych uzależniona jest od akcjonariuszy. Meritanordbanken zobowiązał się do objęcia 1380 akcji po cenie 20 zł, co oznacza dokapitalizowanie BK co najmniej o 27,6 mln zł — mówi Roman Szyszko, wiceprezes BK.

Dzięki pieniądzom z emisji i wejściu inwestora strategicznego bank zamierza rozszerzyć ofertę produktów o obsługę transakcji handlu zagranicznego. Chce m.in. przejąć obsługę klientów skandynawskich prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski. BK będzie też wspólnie z MNB realizował duże projekty inwestycyjne. Do realizacji tych planów konieczne będzie rozwinięcie sieci placówek. Obecnie jest ich osiem, zlokalizowane na północy kraju. W przyszłym roku przybędzie 8-10 nowych, umieszczonych w największych ośrodkach finansowych. Obsługiwać będą klientów korporacyjnych. BK nie zamierza zostać bankiem sieciowym.

— Klientów detalicznych będziemy obsługiwali przez telefon-banking, który rozwiniemy w przyszłym roku. Zaoferujemy też możliwość dokonywania transakcji przez Internet — dodaje Roman Szyszko.

To właśnie z usług świadczonych w sieci wirtualnej jest w Skandynawii najbardziej znany Meritanordbanken.

To właśnie dzięki kolejnym dokapitalizowaniom przez inwestora strategicznego i wprowadzaniu we współpracy z nim nowoczesnych produktów BK zamierza w ciągu pięciu lat znaleźć się w pierwszej dziesiątce działających w Polsce banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Komunalny: na wzór Merity