Czytasz dzięki

Bank Korei utrzyma stopy przynajmniej do końca roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-10-2020, 10:15

Bank centralny Korei Południowej najprawdopodobniej utrzyma stopy na dotychczasowym poziomie zarówno podczas środowego posiedzenia, jak i przynajmniej do końca pierwszego półrocza 2021 r., informuje Reuters.

Wszyscy ankietowani przez agencję ekonomiści nie oczekują zmian w polityce stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Zdecydowana większość z nich (22 na 27) zakłada, że dotychczasowe stawki zostaną utrzymane do końca 2021 r. Pozostali liczą, że dojdzie do podwyżki w drugiej połowie przyszłego roku. 

Lee Ju-yeol, szef Banku Korei
Wyświetl galerię [1/3]

Lee Ju-yeol, szef Banku Korei fot. Bloomberg

Benchmarkowa stawka BOK wynosi 0,5 proc. co jest rekordowo niskim poziomem. Od wybuchu pandemii koronawirusa Bank Korei obniżył ja łącznie o 75 punktów bazowych.

Pod koniec sierpnia bank centralny mocno obniżył swoje perspektywy odnośnie 2020 r.  redukując je do spadku PKB o 1,3 proc., co jest wartością najgorsza od kryzysu finansowego z 1998 r.  BOK zasugerował, że jest skłonny rozszerzyć stosowanie innych narzędzi polityki niż referencyjne stopy procentowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane