Bank Rosji podniósł główną stopę procentową

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-04-2021, 13:07

Benchmarkowa stopa procentowa w rosyjskiej gospodarce została podwyższona do poziomu 5 proc. Piątkowa decyzja Banku Rosji zaskoczyła rynek swoją skalą, informuje Reuters.

Bank Rosji
Bank Rosji
fot. Bloomberg

Bank centralny Rosji zdecydował się na mocniejsze niż oczekiwali ekonomiści zacieśnienie polityki monetarnej. Główna stopa procentowa została podwyższona o 50 punktów bazowych, podczas gdy ekonomiści – jeśli już prognozowali podwyżkę – to co najwyżej o 25 pb.

Swoje stanowisko Bank Rosji tłumaczy szybkim ożywieniem popytu i podwyższoną presją inflacyjną – które to zdaniem władz monetarnych – wymagają wcześniejszego powrotu do „neutralnej polityki pieniężnej”.

Bank centralny równocześnie zapowiedział, że rozważy konieczność dalszych podwyżek stóp na najbliższych posiedzeniach.

To już druga w tym roku podwyżka stóp w Rosji, determinowana mocnym wzrostem cen. W marcu inflacja przyspieszyła do 5,8 proc., notując najwyższą dynamikę od 2016 r.

W 2020 r. instytucja obniżyła benchmarkową stopę do rekordowo niskiego poziomu 4,25 proc.

Według prognoz Banku Rosji, na koniec 2021 r. inflacja ma kształtować się w przedziale 4,7-5,2 proc. i dopiero w połowie przyszłego roku ma powrócić w okolice celu banku centralnego na poziomie 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane