Bank Rosji przestał obniżać stopy

opublikowano: 28-10-2022, 12:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank centralny Rosji zdecydował o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie w związku z rosnącym ryzykiem wzrostu inflacji po ogłoszeniu mobilizacji rezerwistów, informuje Bloomberg.

Po sześciu obniżkach stóp z rzędu w poprzednich miesiącach Bank Rosji zdecydował w piątek o utrzymaniu ich dotychczasowego poziomu. Główna wynosi nadal 7,5 proc. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami.

Po napaści Rosji na Ukrainę Bank Rosji podwyższył zdecydowanie stopy i wprowadził częściową kontrolę kapitału. Kiedy po początkowym skoku inflacja zaczęła w Rosji słabnąć, bank centralny obniżał stopy sprowadzając je do poziomu niższego nawet niż przed inwazją na Ukrainę. Tani pieniądz pozwolił Rosji uniknąć głębokiej recesji po objęciu kraju międzynarodowymi sankcjami. Choć inflacja wciąż jest relatywnie niska, to oczekiwania inflacyjne rosły w Rosji przez ostatnie cztery miesiące co wpłynęło na decyzję o wstrzymaniu cyklu obniżek stóp. Dodatkowo rosną obawy wzrostu inflacji wynikającego z mobilizacji rezerwistów, bo wzrośnie konkurencja wśród pracodawców poszukujących dla nich zastępstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane