Czytasz dzięki

Bank Rosji sygnalizuje dużą obniżkę stóp

opublikowano: 17-04-2020, 11:56

Elwira Nabiullina, szefowa banku centralnego Rosji dała do zrozumienia, że na posiedzeniu w przyszłym tygodniu może zostać podjęta decyzja o większej niż zwykle obniżce głównej stopy procentowej.

- Przyglądamy się różnym scenariuszom gospodarczym i rozważamy jak dużą przestrzeń mamy do łagodzenia polityki monetarnej, a także jakiej wielkości kroki powinniśmy zrobić – powiedziała Nabiullina w piątek.

Elwira Nabiullina
Zobacz więcej

Elwira Nabiullina fot. Bloomberg

Bank Rosji zwykle preferuje zmianę stopy jednorazowo o 25 pkt. bazowych. Czasami zmienia ją o 50 pkt. bazowych.

„Gołębi” ton wypowiedzi szefowej Banku Rosji to dobry sygnał dla inwestorów z rynku obligacji wracających powoli na rynek długu tego kraju po eksodusie w marcu w wymiarze 2 mld USD. Rosyjskie Ministerstwo Finansów potrzebuje silniejszego popytu na papiery dłużne, aby móc pozyskać pieniądze na sfinansowanie stymulacji niezbędnej do łagodzenia skutków zapaści gospodarczej spowodowanej przez niskie notowania ropy i pandemię koronawirusa.

Wypowiedź szefowej Banku Rosji spowodowała spadek rentowności obligacji 10-letnich Rosji o 21 pkt. bazowych do 6,46 proc. Rynek FRA oczekuje obecnie cięcia głównej stopy o 75 pkt. bazowych przez najbliższe trzy miesiące. 

- To mocna „gołębia” zmiana w komunikacji – powiedział Dmitrij  Dołgin, główny ekonomista ING Banku w Moskwie. – Cięcie o 100-200 pkt. bazowych nie jest raczej prawdopodobne, z powodu oczekiwań inflacyjnych, ale 50 pkt. bazowych nie jest wykluczone – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane