Bank Staropolski: coraz bliżej kolejny przetarg

Ryszard Gromadzki
04-12-2001, 00:00

Podczas spotkania wierzycieli Banku Staropolskiego, sędziego komisarza i przedstawiciela Invest- -Banku, które odbędzie się w połowie grudnia, zapadną decyzje w sprawie losów upadłego BS. Potem zostanie ogłoszony drugi przetarg na jego sprzedaż.

Pierwszy przetarg na sprzedaż upadłego Banku Staropolskiego, Janina Waltrowska, sędzia komisarz, ogłosiła wiosną 2001 r. Do przetargu zgłosił się tylko poznański Invest-Bank. Przetarg został jednak unieważniony z powodów proceduralnych. Od lata trwały negocjacje komisarza z Invest-Bankiem.

— To, że negocjacje się przeciągnęły, spowodowane było postawą Invest-Banku. Jego przedstawiciele, uzależniali swoje poczynania w sprawie Banku Staropolskiego od stanowiska, jakie zajmie w tej sprawie nowy inwestor w IB — mówi sędzia Piotr Górecki z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Tymczasem Barbara Zdanowicz z IB stanowczo zaprzecza, jakoby w tym banku pojawił się jakiś nowy inwestor.

— Mogę tylko powiedzieć, że Invest-Bank jest wciąż zainteresowany nabyciem upadłego Banku Staropolskiego — mówi Barbara Zdanowicz.

Również Komisja Nadzoru Bankowego nie wydała w ostatnich miesiącach żadnemu bankowi zgody na objęcie akcji Invest-Banku.

— Trudno mi komentować sytuację właścicielską w Invest-Banku. Wiadomo natomiast, że w połowie grudnia dojdzie do spotkania sędziego komisarza Banku Staropolskiego, jego wierzycieli i reprezentantów IB. W trakcie spotkania powinno zostać wypracowane wspólne stanowisko w sprawie zasad sprzedaży upadłego banku — mówi Piotr Górecki.

Wszystko wskazuje na to, że po tym spotkaniu sędzia komisarz ogłosi drugi przetarg w sprawie sprzedaży BS.

Na spotkanie w sprawie perspektyw sprzedaży upadłego Banku Staropolskiego nalegali jego wierzyciele, zirytowani długimi rozmowami.

— Złożyliśmy wniosek o ustanowienie przez sędziego komisarza rady wierzycieli Banku Staropolskiego. Liczymy, że rada będzie miała wpływ na korzystne dla nas sfinalizowanie tej sprawy — mówi Jarosław Bieniek, reprezentujący wierzycieli upadłego BS.

Bank Staropolski upadł w lutym 2000 r. Jego straty sięgają prawie 0,5 mld zł. Nie udało się uruchomić programu naprawczego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił dotychczas klientom Staropolskiego 450 mln zł. Pozostałą kwotę zobowiązań — 155 mln zł — ma przejąć nowy właściciel.

Okiem eksperta

Rada może sugerować

Zasadniczo rada wierzycieli ma poważny wpływ na przebieg postępowania upadłościowego. Wyraża np. zgodę na określone czynności syndyka. Jednocześnie prawo bankowe zawiera szczególną regulację dotyczącą sprzedaży przedsiębiorstwa bankowego. W jej ramach nie przewidziano żadnej roli dla rady wierzycieli. Tym samym wpływ rady wierzycieli w tym zakresie nie jest zagwarantowany prawnie.

Piotr Bronisław Pogodziński

Kancelaria Prawna K. Ziemski i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Staropolski: coraz bliżej kolejny przetarg