Czytasz dzięki

Bank Światowy utrzymał prognozy PKB dla Indii

  • PAP
opublikowano: 07-06-2019, 19:54

Bank Światowy podtrzymał w raporcie prognozę 7,5 proc. wzrostu PKB Indii. Obawiano się, że tegoroczne napięcia z Pakistanem mogą wpłynąć na gospodarkę. Bank Światowy przewiduje, że ten sam wzrost utrzyma się przez trzy lata, ale może go osłabić brexit.

Eksperci Banku Światowego przewidują, że Indie utrzymają najwyższy wzrost gospodarczy wśród krajów rozwijających się. Raport przewiduje wzrost PKB na poziomie 7,5 proc. w każdym z następnych trzech lat księgowych. W Indiach rok księgowy zaczyna się na początku kwietnia i trwa do końca marca.

Zobacz więcej

Bank Światowy

Bloomberg

Na wzrost nie miały wpływu napięcia między Indiami i Pakistanem, które doprowadziły do powietrznej potyczki między krajami pod koniec lutego. Bank Światowy nie wyklucza jednak zmiany w prognozach, jeśli w kolejnych latach dojdzie do podobnych incydentów.

Ekonomiści banku liczą na sprzyjającą wzrostowi politykę monetarną indyjskiego banku centralnego, który obniżył stopy procentowe po raz trzeci w ostatnich 6 miesiącach. Wynoszą one teraz 5,75 proc. - najmniej od 9 lat.

Działania indyjskiego banku centralnego mają pobudzić inwestycje i konsumpcję. Obniżka stóp procentowych była możliwa dzięki niższej niż prognozowano inflacji. Bank centralny zakłada, że w średnim okresie inflacja nie przekroczy 4 proc.

Jako potencjalne zagrożenia dla wzrostu Indii Bank Światowy wymienia efekty wprowadzonego niedawno ujednoliconego podatku od towarów i usług (tzw. GST) oraz wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie wiadomo, czy GST rzeczywiście przyniesie przewidywane przez rząd wpływy do budżetu. Z kolei brexit może wpłynąć na unieważnienie umów handlowych między krajami Azji Południowej i uderzyć w indyjski eksport do Wielkiej Brytanii.

Cały region południowej Azji ma rosnąć w tempie 6,9 proc. w 2019 r., a w 2021 r. oczekiwany jest poziom 7,1 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane