Bankhaus Lampe: DAX wzrośnie o 5 proc.

opublikowano: 31-08-2017, 18:32
aktualizacja: 31-08-2017, 18:40

Do końca roku niemiecki indeks DAX ma szanse zyskać jeszcze 5 proc., zapowiada niemiecki bank Bankhaus Lampe.

Od czerwcowego szczytu grupujący blue-chipy z giełdy we Frankfurcie indeks DAX zniżkował o 6,8 proc., czemu towarzyszyło szkodzące niemieckim eksporterom umocnienie euro. Jednak zdaniem banku Bankhaus Lampe siła waluty nie musi automatycznie oznaczać gorszego zachowania niemieckiej giełdy na tle innych rynków.

Wskaźnik jeszcze przed końcem roku odrobi większość strat i sięgnie 12 700 punktów, co oznaczałoby około 5-procentowe umocnienie, wynika z noty do klientów autorstwa stratega Ralfa Zimmermanna. Jego zdaniem wyniki spółek za trzeci kwartał będą solidne, a moment w cyklu koniunkturalnym, w jakim znajduje się niemiecka gospodarka, wciąż nie daje powodów do pesymizmu.

Umacnianie się euro należy obserwować, jednak w tym momencie wciąż jest ono pod kontrolą i może skutkować wyhamowaniem, ale nie zatrzymaniem wzrostu zysków, twierdzi specjalista. Dopiero głębsze zniżki indeksu Ifo, obrazującego nastroje w największej gospodarce strefy euro, mogłyby doprowadzić do trwałej przeceny niemieckich akcji. Głównym zagrożeniem dla niemieckiego i europejskich rynków akcji, gdzie wyceny rzeczywiście są wysokie, jest sytuacja w USA, wynika z raportu.

„Prezydent Trump tworzy chaos i nim zarządza” – zauważa specjalista, według którego mimo początkowych nadziei jest mało prawdopodobne, by polityka nowej administracji była korzystna dla rynków akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy