Banki ciągną WIG20 w górę, hamują spółki surowcowe

(Artur Szymański)
16-08-2006, 12:03

Inwestorzy nie kwapią się specjalnie do odrabiania strat, jakich przysporzyła ostatnia sesja ubiegłego tygodnia. Wprawdzie przed południem indeksy GPW zwyżkują, ale aktywność handlujących pozostawia wiele do życzenia. Inwestorzy wstrzymują się z decyzjami przed dzisiejszymi danymi o inflacji w Polsce i USA.

Inwestorzy nie kwapią się specjalnie do odrabiania strat, jakich przysporzyła ostatnia sesja ubiegłego tygodnia. Wprawdzie przed południem indeksy GPW zwyżkują, ale aktywność handlujących pozostawia wiele do życzenia. Inwestorzy wstrzymują się z decyzjami przed dzisiejszymi danymi o inflacji w Polsce i USA.

Przed południem WIG20 zyskuje około 1 proc., obroty są jednak nieduże. Wartość obroty papierami największych dwudziestu spółek warszawskiej giełdy sięga około 200 mln zł. To mało, nie można więc mówić o przekonującym odbiciu po piątkowym dużym spadku. Nie pomagają nam dziś indeksy rynków europejskich, które przed południem zjechały na minusy choć zaczęły dzień wzrostami.

Dodatnie otwarcie notowań na giełdach Eurolandu spowodowane było wczorajszą udaną dla posiadaczy akcji sesją na Wall Street. Dow Jones poszedł w górę o 1,2 proc., a technologiczny Nasdaq zyskał 2,2 proc. po zaskakująco dobrych danych o inflacji PPI. Daje to nadzieję, że Fed w kolejnych miesiącach utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie.

Dziś o godzinie 14:30 inwestorzy poznają wartość inflacji bazowej (CPI core) za lipiec. Analitycy prognozują, że wyniosła 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym. Wzrost mniejszy od oczekiwań utwierdzi inwestorów w przekonaniu, że amerykański bank centralny nie podniesie stóp. To z kolei może skłonić graczy do kupna akcji. Skorzystać powinien też na tym warszawski parkiet.

Pół godziny przed danymi z USA, Główny Urząd Statystyczny opublikuje wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu. Inwestorzy poznają też wartości opisujące przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw oraz liczbę mieszkań oddanych do użytku od stycznia do czerwca. Najważniejsze jednak są oczywiście dane o inflacji. Zapowiada się ciekawe popołudnie. Przedpołudnie takie nie jest, miejmy nadzieję że inwestorzy ożywią się w drugiej połowie dnia.

Z największych spółek słabo wypadają na razie spółki surowcowe. KGHM i PKN Orlen nieznacznie tracą na wartości, PGNiG utrzymuje się na poziomie z poniedziałku. Lepiej natomiast prezentują się banki, na czele stawki komponentów WIG20 znajdują się czterej reprezentanci branży. Poniedziałkowe odbicie kontynuuje też Telekomunikacja Polska przy całkiem sporych obrotach 45 mln zł.

Wśród mniejszych spółek wyróżniają się Kable z blisko 80-proc. wzrostem po publikacji rewelacyjnych wyników za II kwartał. Po poniedziałkowej spółka pochwaliła się zyskiem netto wysokości 12,75 mln zł. Przed rokiem producent kabli borykał się z 3,8-mln stratą netto. Przychody spółki wzrosły o 60 proc. do 129,4 mln zł. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Banki ciągną WIG20 w górę, hamują spółki surowcowe