Czytasz dzięki

Banki dopieściły sprinterów

opublikowano: 03-09-2018, 22:00

Poprawiła się oferta lokat na najkrótszy termin, ale dotyczy to głównie ofert dostępnych po spełnieniu dodatkowych warunków

3 miesiące

Problemy Idea Banku (przez rezerwy i odpisy bank zanotował straty w drugim kwartale, a jego wskaźniki wypłacalności obniżyły się) nie spowodowały poprawy oferty depozytowej instytucji. W zestawieniu lokat na 3 miesiące bank utrzymał pozycję lidera, ale dzieli ją z aż czterema innymi instytucjami. Po spełnieniu dodatkowych warunków 4 proc. w skali roku gotowe są płacić także Nest Bank i Bank Millennium (utrzymały ofertę z poprzednich miesięcy) oraz Lion’s Bank i Plus Bank. Pierwszy z banków dopieszcza nowych klientów, drugi — obecnych, ale też stosunkowo nowych, bo posiadających konto nie dłużej niż 12 miesięcy. W Lion’s Banku, kojarzonym z obsługą zamożniejszych klientów, próg wejścia obniżono do 500 zł, a maksymalna kwota, jaką można ulokować, to 100 tys. zł. Tyle że 4 proc. odsetek zostanie naliczonych jedynie od kwoty 20 tys. zł, wszystko co powyżej objęte jest stawką 3 proc. Z usługi można skorzystać tylko w oddziale banku, a zrobić to mogą tylko ci, którzy do tej pory nie korzystali z jakichkolwiek produktów finansowych nie tylko Lion’s Banku, ale także Idea Banku (to ten sam bank, tyle że ma dwa szyldy).

W Plus Banku warunkiem jest posiadanie konta „Plus”, a zaletą tego produktu jest naliczanie odsetek po każdym miesiącu. Średnio w ciągu trzech miesięcy wyjdzie 4 proc. (w skali roku). Lokatę można założyć zarówno w oddziale, jak i przez internet. Jej wadą jest niska kwota maksymalna — to 10 tys. zł. W zestawieniu lokat, które nie wymagają spełnienia żadnego warunku, na czele są dwa produkty Idea Banku (Beztroska i Nr 1) z oprocentowaniem 2,3 proc. oraz lokata Confort, dostępna w Lion’s Banku (również 2,3 proc., przed miesiącem było to 2,8 proc.). Poza nazwami nic tych produktów nie różni — maksymalna kwota, którą można ulokować w każdym przypadku wynosi 1 mln zł. Lokaty można założyć zarówno w oddziałach, jak i przez internet. Na tych, którzy chcieliby ulokować pieniądze poza grupą Leszka Czarneckiego, czekają PBS w Ciechanowie (1,85 proc.) i Plus Bank (1,55 proc.).

6 miesięcy

Bankowa oferta lokat na pół roku jest nie tylko znacznie skromniejsza niż lokat na 3 miesiące, ale także gorsza niż przed czterema tygodniami. Z tonu spuściły Idea Bank i Lion’s Bank, które obniżyły stawki na lokatach Na nowe środki i Desire z 3,1 do 2,7 proc. Nazwy są dwie, ale produkt de facto ten sam, bo można zdeponować jedynie tzw. „nowe środki”. Uznawane są za nie nadwyżki wynoszące ponad łączne saldo aktywów klienta, zgromadzonych na wszystkich kontach i lokatach klienta w Idea Banku i Lion’s Banku na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego otwarcie lokaty. To jedyny warunek. Zdeponować można nawet 1 mln zł. W Nest Banku, który oferuje 4 proc., przynieść można jedynie 10 tys. zł, a warunków jest znacznie więcej. Trzeba założyć konto osobiste (i to wskazane przez bank — chodzi o Nest Konto), a następnie maksymalnie w ciągu 30 dni złożyć wniosek o lokatę. Na konto osobiste trzeba też przelewać co miesiąc wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł, a jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to wpływy muszą być nie mniejsze niż 6 tys. zł (trzeba też opłacać z konta zaliczki podatku dochodowego lub składki na ZUS).

2,75 proc. w skali roku oferuje Toyota Bank na lokacie standard, na której nowi klienci banku mogą zdeponować maksymalnie 150 tys. zł — założyć można w sumie pięć lokat. W tym samym banku dostępna jest też lokata sprint na 180 dni, z której skorzystać mogą posiadacze Konta Jedynego. Założyć można do dziesięciu lokat, z których każda ma limit 18 tys. zł, a jej oprocentowanie to 2,5 proc. Niemal tyle samo (2,4 proc.) naliczą Idea Bank na bezwarunkowej lokacie Nr 1 oraz InBank na lokacie standardowej. Maksymalny wkład na pierwszej to 1 mln zł, na drugiej 50 tys. zł. Pozostałe oferty są już znacznie niższe, bo PBS w Ciechanowie proponuje 1,95 proc., a Toyota Bank 1,7 proc. Wśród dużych, giełdowych banków, najlepszą propozycję ma Alior Bank (0,9 proc.), Pekao naliczy 0,6 proc., PKO BP również 0,6 proc., a BZ WBK 0,5 proc.

12 miesięcy

Oferta lokat na 12 miesięcy jest znacznie skromniejsza niż tych, które można założyć na trzy lub sześć miesięcy. Maksymalna dostępna stawka to 2,6 proc., a — co ciekawe — premiowani nie są ci, którzy zdecydowaliby się na spełnienie dodatkowych warunków. Przed miesiącem było inaczej, ale Idea Bank wycofał ofertę Lokaty Nr 1 Plus, na której oferował 2,8 proc. za 12 miesięcy oszczędzania, nagradzając wyższymi odsetkami za posiadanie konta osobistego w tym banku. Ci, którzy nie chcą tego robić, mogą liczyć na 2,6 proc. odsetek w skali roku. Tyle samo naliczy InBank na lokacie standardowej, tyle że maksymalna kwota depozytu będzie znacznie niższa niż w Idei (50 tys. wobec 1 mln zł). 2,6 proc. proponuje też Nest Bank na jednej z dwóch lokat — Lojalnej (dla posiadaczy konta, którzy przelewają na nie wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2,5 tys. zł miesięcznie lub 6 tys. zł w przypadku rachunku firmowego) lub Na nowe środki (też dostępnej tylko dla posiadaczy konta w tym banku). W obu przypadkach wysoki jest limit wkładu — sięga 2 mln zł. Jeśli nie mamy konta w Nest Banku, ani nie chcemy go mieć, lokatę Na nowe środki wciąż możemy założyć, tyle że naliczone zostaną odsetki w skali roku w wysokości 2,4 proc.

Ponad 2 proc. proponuje także NeoBank (2,3 proc.) nowym klientom, którzy zdecydują się na założenie konta osobistego lub portfela depozytowego. BOŚ Bank na Ekolokacie Plus doliczy 2,25 proc. odsetek, a warunkiem koniecznym jest posiadanie konta osobistego i utrzymywania na nim średniomiesięcznego salda w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty oraz dokonywania w każdym miesiącu transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę co najmniej 300zł. W Alior Banku dostępna stawka to 2,2 proc. Obowiązuje tylko dla tzw. nowych środków. W Toyota Banku 2,1 proc. dostaną tylko posiadacze konta osobistego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane