Banki już się szykujądo podatkowych zmian

Jacek Iskra
21-11-2011, 00:00

Zaostrzenie przepisów może zmieść z rynku popularne obecnie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Ale nie wszystkie…

W piątkowym exposé premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie zmian w ordynacji podatkowej, które mają wyeliminować lokaty umożliwiające klientom banków omijanie tzw. podatku Belki (19-procentowego ryczałtu od zysków kapitałowych). Chodzi przede wszystkim o lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Zapis w ordynacji podatkowej, który mówi, że podstawy opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych, a kwoty podatków, odsetek za zwłokę oraz opłat prolongacyjnych do pełnych dziesiątek groszy, umożliwia ominięcie daniny.

Wszystkie końcówki poniżej 50 gr zaokrągla się w dół do pełnych złotych. Podobnie w przypadku podatku od dochodów kapitałowych. Dzięki temu obecnie zysk z lokaty dziennej, który nie przekracza 50 groszy, nie jest opodatkowany, bo w tym przypadku zaokrągla się go do zera. W praktyce lokata dzienna o wartości 18 tys. zł, która jest oprocentowana 5 proc. dziennie, w świetle obecnych przepisów nie jest opodatkowana. Nic więc dziwnego, że obecnie lokaty antypodatkowe z dzienną kapitalizacją odsetek ma w ofercie ponad 30 banków. Niestety, dla klientów banków to już ostatnie dni, a raczej miesiące takich depozytów.

Przepisy już są

— Są już przygotowane konkretne przepisy, które zamkną możliwość omijania podatku od dochodów kapitałowych przy lokatach bankowych — zapowiedział premier Donald Tusk w piątkowym exposé.

Premier zapowiedział, że to tylko wstęp do kolejnych decyzji, które umożliwią „twarde i natychmiastowe reagowanie na wszystkie inne próby omijania podatków”.

Na internetowych stronach Ministerstwa Finansów jest już gotowy projekt ustawy okołobudżetowej, która zmienia zasady zaokrągleń. Podstawa opodatkowania zamiast do pełnych złotych będzie zaokrąglana do pełnego grosza (w górę).

— Wprowadzenie zmian będzie oznaczać nie tylko wymazanie depozytów antypodatkowych z repertuaru bankowych ofert, ale również naliczanie daniny dla fiskusa według nowych zasad od już istniejących lokat. A to oznacza, że założone już długoterminowe depozyty przyniosą o wiele niższy zysk — ocenia Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Według szacunków fiskusa, uszczelnienie zapisów podatkowych w tym zakresie ma zwiększyć wpływy do budżetu od 2012 r. o 380 mln zł rocznie. Nie wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać nowa wykładnia przepisów ordynacji. Ministerstwo Finansów zakłada trzymiesięczne vacatio legis, które ma dać bankom czas na dostosowaniesystemów informatycznych związanych z naliczaniem i pobieraniem podatków.

Rozwiązanie się znajdzie

— Zapowiedzi likwidacji lokat z dzienną kapitalizacją, od których klient nie płaci podatku, były nam znane. To wpłynie na oprocentowanie depozytów we wszystkich bankach, ważne jest, które z nich będą dawały klientom atrakcyjną ofertę. My gwarantujemy, że nasze produkty będą mieć zawsze atrakcyjne oprocentowanie — mówi Piotr Grzybczak, dyrektor zarządzający BGŻOptima, nowym bankiem depozytowo-inwestycyjnych, który kusi klientów m.in. lokatą dzienną oprocentowaną 8 proc. w skali roku.

BGŻOptima planuje wprowadzenie w przyszłym roku nowych produktów.

— Takim produktem mogą być na przykład polisolokaty, od których nie płaci się podatku. Wprowadzimy także proste produkty strukturyzowane — dodaje Piotr Grzybczak.

Są też banki, które starają się wyprzedzić zmiany podatkowe.

— Tym razem rząd dopnie swego i skutecznie zablokuje lokaty antybelkowe. Będziemy pierwsi, którzy umożliwią oszczędzanie bez podatku nawet po tej zmianie — mówi Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów bankowych w Idea Banku.

Zasada jest prosta: odsetki lokaty skumulowane są w okresie do końca tego roku. Później oprocentowanie wynosi tylko 0,1 proc. Dzięki dziennej kapitalizacji i obecnie obowiązującemu mechanizmowi zaokrąglenia podatek nie jest naliczany. W stosowanym przez bank modelu końcowy zysk z lokaty jest stały i wynosi 5,9 proc. w skali roku, bez względu na moment jej otwarcia.

— Tak umożliwimy maksymalizację dochodu z lokaty i damy możliwość wyboru dogodnego okresu oszczędzania — podkreśla Michał Knitter.

Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę. Po zakończeniu lokaty nie będzie można już jej odnowić na dotychczasowych warunkach.

Meritum Bank oferuje 6- i 12-miesięczną Lokatę z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych. Bank deklaruje, iż podniesie oprocentowanie w momencie wejścia w życie nowego sposobu zaokrągleń odsetek i podatku, tak by zysk klientów się nie zmniejszył. Oprocentowanie półrocznego depozytu wzrośnie wtedy z 6,06 proc. do 7,6 proc., a rocznego z 5,59 proc. do 7,1 proc.

— Można oczekiwać, że kolejne instytucje zechcą wykorzystać analogiczne rozwiązania, by zaoferować klientom możliwość bezpodatkowego oszczędzania. Tym bardziej że projekt zmian w ordynacji nie pozostawia już praktycznie żadnych furtek, które pozwoliłyby przechytrzyć fiskusa — ocenia Michał Sadrak.

Jego zdaniem, tym tropem pójdą przede wszystkim mniejsze banki, które od niedawna rozpychają się na rynku depozytowym. Mniej prawdopodobne, by na takie sztuczki zdecydowały się duże banki detaliczne, jak PKO BP czy ING Bank Śląski.

380

mln zł Tyle rocznie ma przynieść budżetowi państwa uszczelnienie przepisów o tzw. podatku Belki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki już się szykujądo podatkowych zmian