Banki mają wzięcie

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 28-11-2006, 00:00

W przyszłym roku polski rynek może się powiększyć o nowe banki — detaliczny i inwestycyjny.

W DM IDMSA trwają przygotowania do uruchomienia banku. Spółka jest jednym z mniejszych domów maklerskich, ale bardzo aktywnych na rynku pierwotnym. To równocześnie jedyny reprezentant branży na Giełdzie Papierów Wartościowych.

— Od kilkunastu miesięcy budujemy finansową grupę kapitałową. Bank uzupełniłby naszą działalność — tłumaczy Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Detal nie…

Szef spółki nie ukrywa, że na razie rozważane są różne możliwości —zarówno zakupu jakiegoś niewielkiego banku, jak i organizacja jego od podstaw. Choć pewniejsza jest ta druga opcja.

— Na pewno chcemy, by bank miał pełną licencję. Mamy nadzieję, że uda nam się wystartować już w przyszłym roku — wyjaśnia Grzegorz Leszczyński.

Dodaje, że IDMSA chciałby mieć bank typowo inwestycyjny do obsług grupy i jej klientów. Mimo planów wystąpienia o pełną licencję dla banku, na razie spółka nie myśli o rynku detalicznym.

Grupa składa się z domu maklerskiego, spółki doradztwa finansowego, górnośląskiego TFI (jednego z najmniejszych z udziałami w rynku 0,3 proc.). W trakcie przejmowania jest Electus, firma wyspecjalizowana w restrukturyzacji zadłużenia, finansowaniu wierzytelności, udzielaniu pożyczek w sektorze zdrowia.

— Dołączenie do grupy banku jest priorytetem, ale w przyszłości nie wykluczamy także rozwoju na rynku ubezpieczeniowym czy kredytowym. Chcemy także zaistnieć w regionie. Interesuje nas Ukraina, Rumunia, Bułgaria —ujawnia Grzegorz Leszczyński.

…a nawet tak

Natomiast na rynku bankowości detalicznej chce zaistnieć grupa Allianz, z pierwszej piątki największych firm ubezpieczeniowych. Jak udało nam się ustalić, grupa zamierza tworzyć bank od podstaw. Wniosek o licencję może być złożony jeszcze w tym roku. Allianz chce wykorzystać dobrą koniunkturę w bankowości, tym bardziej że ma naturalną grupę potencjalnych odbiorców swojej oferty (1,4 mln osób, które korzystają z jego produktów ubezpieczeniowych). Szefem nowego banku, po otrzymaniu niezbędnych zgód, ma zostać Paweł Miller, który do niedawna był prezesem TU Nordea Życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane