Banki mniej ufają firmom

  • Ignacy Morawski
opublikowano: 05-11-2018, 22:00

Choć sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra, to nie wszystkie branże na tym korzystają.

Wiele firm, szczególnie mniejszych, ma problemy finansowe wynikające z szybko rosnących kosztów płac czy surowców. Dostrzegają to banki, które zaostrzyły kryteria udzielania kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich firm najbardziej od wiosny 2009 r. W przypadku kredytów na dłuższy okres warunki są najostrzejsze od 2012 r., czyli czasu kryzysu strefy euro. Tak wynika z ostatniej ankiety Narodowego Banku Polskiego wśród członków komitetów kredytowych. Kryteria udzielania kredytów zostały zaostrzone dla wszystkich firm — małych i dużych — ale w przypadku MŚP zmiany były szczególnie dotkliwe. Jak tłumaczą analitycy NBP w opisie wyników ankiety, „banki, które zaostrzyły politykę kredytową w trzecim kwartale 2018 r., uzasadniały to głównie swoją bieżącą lub oczekiwaną sytuacją kapitałową, wzrostem ryzyka związanego z kredytowaniem podmiotów z niektórych branż (branża budowlana, paliwowa oraz handel spożywczy) oraz przewidywaną sytuacją gospodarczą”. Czyżby banki szykowały się na spowolnienie gospodarcze?

Na razie prognozy publikowane przez samych ekonomistów bankowych są wciąż optymistyczne i wskazują na możliwość utrzymania wzrostu gospodarczego w okolicy 3,5 proc. w nadchodzącym roku. To wprawdzie mniej niż tegoroczne 4,5-5 proc., ale wciąż więcej niż średniookresowa średnia i wynik spójny z rosnącymi przychodami firm oraz wynagrodzeniami pracowników. Możliwe jest natomiast, że analitycy ryzyka w bankach dostrzegają w firmach coraz więcej problemów związanych z rosnącymi kosztami. Dla wielu MŚP dużym problemem okazały się szybko rosnące płace. W nadchodzącym roku tematem numer jeden mogą być zaś podwyżki cen energii. Wprawdzie z analiz NBP wynika, że koszty energii w przeciętnej firmie stanowią mniej niż 1 proc. kosztów sprzedaży, ale przy 50-70 proc. wzroście cen może to być odczuwalny problem w rachunkach zysków i strat. Ponadto, nawet jeśli rosnące ceny energii nie dotkną wszystkich firm, to w kilku bardziej energochłonnych branżach mogą okazać się dużym problemem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ignacy Morawski, dyrektor SpotDaty

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy