Banki nie chcą brudnych technologii

Magda Graniszewska
opublikowano: 10-10-2018, 22:00

Coraz więcej instytucji finansowych będzie ograniczać finansowanie brudnych technologii — uważa szef ZBP.

O zmianie podejścia instytucji finansowych do finansowania niektórych gałęzi przemysłu mówił w środę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (ZBP).

Już dziś o finansowaniu węgla nie chcą słyszeć: ING, HSBC, Credit Agricole, a także Allianz i AXA. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, ostrzega, że takich firm będzie więcej.
Zobacz więcej

OD WĘGLA Z DALEKA:

Już dziś o finansowaniu węgla nie chcą słyszeć: ING, HSBC, Credit Agricole, a także Allianz i AXA. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, ostrzega, że takich firm będzie więcej. Fot. Marek Wiśniewski

— Podmioty dystrybuujące zasoby finansowe podlegają presji zmian rynkowych, a na rynku jest coraz więcej osób i środowisk, które sprzeciwiają się inwestycjom w brudne technologie — wyjaśniał Krzysztof Pietraszkiewicz w trakcie konferencji Areopag, poświęconejodnawialnym źródłom energii.

Dlatego liczba instytucji, które nie chcą finansować rozwoju brudnych technologii, np. węglowych, będzie rosła. Już obecnie są w tym gronie: grupa ING, HSBC, Credit Agricole, a także firmy ubezpieczeniowe z grupy Allianz i AXA.

— Będą też wydawać pieniądze na blokowanie brudnych gałęzi przemysłu — ostrzega Krzysztof Pietraszkiewicz.

Słowa szefa ZBP padły w trakcie debaty, w której uczestniczył również Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi. Państwowy wytwórca energii, wraz z siostrzanąEneą, przygotowuje się do wartej 6 mld zł budowy bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. Zewnętrznego finansowania dla tej inwestycji na razie nie udało się zdobyć, a według ostatnich informacji Enea i Energa miałyby wyłożyć nawet więcej niż połowę wartości tej inwestycji. Problemem, jak wskazywał minister energii, jest nastawienie banków.

— Chodzi o kwestię mierzenia się z podejściem dekarbonizacyjnym instytucji finansowych — wskazywał Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy