Banki nie przyniosą kokosów

Banki będą w tym roku zaciskały pasa, dlatego analitycy doradzają ostrożność przy inwestycjach.

Banki będą w gorszej kondycji niż rok temu, ale to nie znaczy, że ich giełdowa wycena spadnie — takie są wnioski z raportu o polskim sektorze bankowym, przygotowanego przez Espirito Santo Investment Bank (BESI). Analitycy BESI uważają, że w tym roku wraz ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego i kolejnymi obniżkami stóp procentowych zyski polskiegosektora bankowego skurczą się o 12 proc. Mimo to spodziewają się, że indeks WIG-Banki pójdzie w górę o około 5 proc. (wobec 22,6 proc. wzrostu w ubiegłym roku), podobnie jak cały WIG.

Faworytami są PKO BP i BRE Bank — pierwszy ze względu na niską wycenę w porównaniu z Pekao, a drugi — dlatego, że według analityków w najbliższych kwartałach pokaże względnie dobre wyniki, a ryzyko związane z jego finansowaniem przez Commerzbank jest ich zdaniem wyolbrzymiane.

BESI ścięło natomiast rekomendacje dla dwóch banków: Getin Noble i Pekao. Getin zleciał od razu z poziomu „kupuj” do „sprzedaj”. Powód? W ubiegłym roku nie udało mu się poprawić poziomu marż odsetkowych netto, co przełożyło się na obniżenie przez analityków prognoz tegorocznego zysku o 34 proc., a przyszłorocznego — o 40 proc. Pekao natomiast uznawana jest przez ekspertów BESI za jedną z trzech — wraz z Handlowym i PZU — spółek na polskiej giełdzie z największym nadmiarem kapitału, co powinno przekładać się na wysokie dywidendy. Analitycy sugerują , by do portfela dobierać raczej akcje ubezpieczyciela niż banków — spodziewają się, że przez 3 kolejne lata PZU będzie bardziej szczodrze dzieliło się zyskami. [MZAT]

OKIEM EKSPERTA

Giganci zyskają na atrakcyjności

SOBIESŁAW KOZŁOWSKI, analityk Raiffeisen Brokers

Po sprzedaży akcji PKO BP przez skarb państwa tzw. free float banku wzrósł o 21,7 proc., a Pekao (akcji pozbywał się UniCredit) prawie o jedną piątą. Wpłynie to na wzrost udziału spółek w indeksie WIG20, a także zapewne w globalnym indeksie krajów rozwijających się tj. MSCI EM. Tym samym zwiększa się atrakcyjność inwestycji w PKO BP i Pekao z punktu widzenia płynnościowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki nie przyniosą kokosów