Banki pociągnęły GPW w dół, kolejne spadki możliwe

Zakłady Dziewiarskie "MEWA" S.A.
opublikowano: 13-06-2002, 17:20

WARSZAWA (Reuters) - Zniżkujące z powodu obaw o problemy wynikające z kłopotów Stoczni Szczecińskiej kursy największych banków Pekao SA i BPH-PBK pociągnęły w czwartek giełdę w dół. Przed większym spadkiem rynek obroniły zwyżkujące PKN Orlen i KGHM. Analitycy sądzą, że przebieg kolejnej sesji będzie zależał nadal od zachowania banków.

Banki straciły na wartości ponieważ skarb państwa wezwał je do redukcji zadłużenia Stoczni Szczecińskiej, której konsorcjum ośmiu przedstawicieli tego sektora udzieliło kredytów na 293 miliony dolarów. BPH-PBK zdecydował się na 80-procentową redukcję, Pekao wstrzymuje się z decyzją.

W czwartek indeks WIG20 stracił 0,5 procent obniżając się do 1.357,9 punktu. Obroty w notowaniach ciągłych wyniosły 186,3 miliony złotych.

"Inwestorzy, głównie zachodni, mogą zmienić swoje pozytywne ostatnio podejście do polskiego sektora bankowego i może to mieć przełożenie na jutrzejszy spadek kursów banków" - powiedział Paweł Bogusz, zarządzający funduszem TFI DWS Polska.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy indeks sektora bankowego zyskał 34 procent, a największy udział w tym wskaźniku miały bank Pekao SA i BPH-PBK - łącznie ponad 50 procent. Wzrosty były efektem dobrych ocen perspektyw sektora w gronie zagranicznych inwestorów.

Natomiast według Roberta Nejmana, zarządzającego w CAIB Investment Management, przebieg piątkowej sesji zależy głównie od oficjalnego stanowiska banków w sprawie skali zaangażowania w kredytowanie Stoczni Szczecińskiej.

"Banki powinny podać jakieś konkretne liczby - jaki jest ich rzeczywisty udział w finansowaniu Stoczni, a także jaki jest z tego tytułu poziom utworzonych rezerw. Będzie to bardzo istotne dla rynku" - powiedział Nejman.

Akcje Pekao SA, którego według źródła zbliżonego do banku zaangażowanie w finansowanie Stoczni Szczecińskiej wynosi około 600 milionów złotych, spadły o 2,8 procent do 105,5 złotego. Natomiast innego udziałowca konsorcjum kredytowego - BPH PBK, o 3,5 procent do 286,5 złotego.

Z drugiej strony główny indeks utrzymywał na stosunkowo stabilnym poziomie wzrost kursu PKN Orlen. Akcje tej spółki, na której skupiło się blisko 35 procent obrotów w notowaniach ciągłych, zyskały 1,5 procent rosnąc do 20,4 złotego.

Od pewnego czasu akcje PKN zachowują się lepiej od innych dużych spółek, na co wpływ ma zbliżające się WZA, które może pokazać aktualny układ sił w spółce.

Rosnące ceny surowców, głównie miedzi, mają natomiast swoje odbicie we wzroście kursu KGHM Polska Miedź. Papiery tej spółki kolejny dzień w tym tygodniu podrożały, tym razem zwyżka wyniosła 1,7 procent i akcje na zamknięciu kosztowały 15,05 złotego.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Dziewiarskie "MEWA" S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki pociągnęły GPW w dół, kolejne spadki możliwe