Czytasz dzięki

Banki podliczyły skutki decyzji RPP

opublikowano: 03-06-2020, 07:54
aktualizacja: 03-06-2020, 08:48

Kolejne banki podały szacunki ubytku dochodów i zysków, będące następstwem obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

W ubiegłym tygodniu RPP obniżyła stopę referencyjną do 0,1 proc. z 0,5 proc., a w sumie w tym roku ścięła koszt pieniądze o 140 pkt. baz.

Bank Millennium oczekuje ujemnego wpływu ostatniej obniżki na wynik odsetkowy w wysokości 85-90 mln zł w pozostałej części roku.

„Faktyczny wpływ może być inny i będzie on w dużej mierze zależał od uzyskanych wyników biznesowych, zmian w kosztach finansowania oraz innych działań neutralizujących” – dodano.

mBank podał natomiast, że obniżka stóp o 140 pkt. baz. odejmie od wyniku odsetkowego 250-300 mln zł w 2020 r.

„Ostateczny wpływ może się różnić od bieżącego oszacowania w zależności od sytuacji makroekonomicznej, aktywności biznesowej oraz rozwoju wolumenów” – zaznaczono.

W przypadku BNP Paribas łączny wpływ na wynik odsetkowy oszacowano na 195-230 mln zł.

Dodatkowo bank przewiduje się, że obniżenie stóp procentowych dokonane 28 maja 2020 r. może mieć negatywny wpływ na wynik na portfelu kredytowym wycenianym do wartości godziwej przez rachunek zysków i strat w 2020 r.

„Rzeczywisty wpływ obniżek stóp procentowych będzie uzależniony od krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych. Zarówno szacunki, jak i założenia mogą ulec zmianie” – dodano.

Getin Noble Bank ubytek wyniku odsetkowego z tytułu ostatniej obniżki podsumował na 50-70 mln zł, a łącznie na 140-200 mlnzł.

"Podkreślenia wymaga fakt, że rzeczywisty wpływ wszystkich ww. decyzji Rady Polityki Pieniężnej na sytuację banku będzie uzależniony od wielu zmiennych, w tym kształtu krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych m.in. w zakresie podejmowanych przez bank działań w obszarze kontynuacji realizowanego dotychczas obniżania kosztu finansowania mającego istotny wpływ na poprawę wyników finansowych banku. Zarówno szacunki jak i założenia mogą ulegać modyfikacjom" - dodano.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane