Banki prostują ścieżki

opublikowano: 18-03-2020, 22:00

Nie tylko rząd, ale także banki deklarują pomoc dla firm, które dotknęła pandemia koronawirusa. Prezentujemy najciekawsze pytania i odpowiedzi, które padły podczas programu Gorąca linia z udziałem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich

Czy o wakacje kredytowe trzeba będzie wnioskować, czy będą uruchamiane automatycznie?

Krzysztof Pietraszkiewicz: O wakacje trzeba będzie wnioskować, choć w formie bardzo uproszczonej i z możliwością zrobienia tego zdalnie. Ważne jest, aby nastąpiło zidentyfikowanie wnioskodawcy. Ponieważ ponad 18 mln klientów indywidualnych i 1,6 mln klientów biznesowych korzysta z bankowości internetowej, a dodatkowo mamy oczywiście call center, to forma składania wniosku o zastosowanie wakacji będzie uproszczona, bez zaświadczeń.

Wstrzymana spłata kapitału po prostu zwiększy odsetki. Czy banki zarobią w związku z tym na wakacjach kredytowych?

W większości banków będą to wakacje zarówno od kapitału, jak odsetek. Nastąpi więc wydłużenie okresu spłaty, z utrzymaniem zabezpieczeń kredytu. To powinno być neutralne finansowo dla kredytobiorców, ponieważ złożenie wniosku o wakacje nie będzie się wiązało z żadną dodatkową opłatą. Owszem, są produkty, w których mogą być pewne konsekwencje finansowe, ale nie sądzę, żeby one były istotne. Intencją banków nie jest generowanie dodatkowych korzyści z tej sytuacji.

Kiedy będzie wiadomo, co zaproponują swoim klientom poszczególne banki?

Z mojego doświadczenia wynika, że potrzebujemy w sektorze bankowym od kilku do kilkunastu dni, żeby taką operację przepracować. Jest to oczywiście ogromna operacja, bo muszą powstać pewne dodatkowe reguły. To, co jest czasami najbardziej skomplikowane — nie we wszystkich, ale w niektórych bankach — to konieczna przebudowa systemów teleinformatycznych, co dodatkowo będzie się odbywać w okresie szczególnym. Spodziewamy się, że wraz z ujawnieniem przez rząd kolejnych zamierzeń, szczególnie przez Jadwigę Emilewicz, minister rozwoju, ale także ministra finansów, Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski — a to dosłownie się dzieje w tym czasie, kiedy rozmawiamy — banki będą mogły na podstawie tych nowych uwarunkowań ujawniać nowe produkty i nowe rozwiązania.

Czy umowy o kredyt obrotowy będą automatycznie odnawiane? Czy można spodziewać się kłopotów w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej firmy?

Na pewno ci klienci, którzy byli w dobrej sytuacji w roku 2019, oraz/lub klienci, którzy mieli czy mają nadal poręczenia czy gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego, będą mogli liczyć na kilkumiesięczny kredyt obrotowy przedłużany w bardzo uproszczony sposób.

Narodowy Bank Polski będzie uruchamiał dla banków kredyt wekslowy, by te pieniądze szły dalej do gospodarki. Czy wiadomo, jak postępują prace banków nad tą ofertą dla firm?

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Banki przede wszystkim gospodarują kwotami, które pozyskały od klientów i one muszą być bezpiecznie aktywowane. Cieszy nas, że będzie łatwiejszy dostęp do płynności dlatego, że Narodowy Bank Polski zdecydował się na dokonywanieskupów skarbowych papierów wartościowych na rynku wtórnym, a dodatkowo wierzymy, że również będzie możliwość skupowania komercyjnych papierów wartościowych o bardzo wysokim ratingu. Można więc powiedzieć, że od strony płynnościowej banki powinny być w lepszej sytuacji. Po komunikacie nr 1, który ZBP opublikował w poniedziałek, będą kolejne komunikaty, w których będziemy bardziej precyzyjnie definiować, na co mogą liczyć klienci w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Gdzie przedsiębiorcy powinni poszukiwać informacji na ten temat?

Zintegrowane, ważne informacje będą pojawiały się na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego — tam są podawane szczegóły instrumentów przydatnych dla biznesu. Proszę sprawdzać też strony banków, z którymi utrzymują państwo trwałe kontakty. Informacje będą też dostępne na stronach Ministerstwa Rozwoju oraz wkrótce Ministerstwa Rolnictwa, bo tam też będzie pewien dodatkowy pakiet rozwiązań. Dodatkowo o najważniejszych programach informujemy na stronach Związku.

Czy będzie trzeba iść do oddziału po aneks do umowy? Wiele oddziałów jest zamkniętych, a do tego dochodzi ryzyko zarażenia.

Chcę uspokoić, że będziemy się starali, by jak najwięcej operacji i uzgodnień przeprowadzać przy użyciu elektronicznych instrumentów kontaktowania się i zapewnić maksymalną prostotę tych rozwiązań, zapewniając tylko identyfikację.

Paweł Sołtys

Była to druga sesja w naszym cyklu Gorąca linia. Zapraszamy do obejrzenia zapisu całej rozmowy z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem ZBP, w serwisie zdrowybiznes.pb.pl. Tam znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania. Planujemy kolejne rozmowy z ekspertami różnych ważnych instytucji, którzy będą odpowiadać na wasze pytania. Zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy