Banki przestawiają klientów na dietę

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 09-01-2015, 00:00

FINANSE OSOBISTE Promocje są, ale coraz chudsze. To ostatnie próby przekonywania do zakładania kont wysokimi procentami z lokat.

BofA Merrill Lynch nie sieje paniki, ale podkreśla, że jeśli inflacja nie zacznie przyspieszać już teraz, będzie mieć trudności z osiągnięciem 1,5 proc. w 2016 r. i celu NBP, czyli 2,5 proc. w 2017 r. Cięcie stóp procentowych przez RPP o 50 pkt. bazowych powinno więc nastąpić najpóźniej w kwietniu. Podobnego zdania są banki, które coraz ostrożniej szafują promocjami lokat bankowych i czego nie obcięły wcześniej, tną teraz. Coraz trudniej znaleźć atrakcyjne oferty. Znikają nawet w bankach, które po obniżkach stóp procentowych utrzymywały się w czołówce rankingów. Przykładem może być wycofanie db Lok@ty z oferty Deutsche Banku. Nowi klienci banku od wielu miesięcy mogli oczekiwać, że jeśli założą w nim konto, dostaną 5 proc. z lokaty przy wpłacie do 10 tys. zł. Promocja kusiła, choć obowiązywała tylko przez dwa miesiące. Duże zmiany zostały wprowadzone w BOŚ i BNP Paribas. Trudno też szukać atrakcyjnych lokat w Credit Agricole, który jeszcze niedawno je oferował. Klientom pozostały quasi-promocje. Alior Bank zachęca do zakładania (do 15 stycznia, choć podkreśla, że oferta jest ważna do odwołania) lokaty na 120 dni z oprocentowaniem 3,2 proc. Wpłacać można od tysiąca złotych, ale pod warunkiem, że są to nowe oszczędności. Plus Bank oferuje 2,2 proc. na trzy miesiące na dzień dobry. Getin Bank za nowe oszczędności płaci nawet 4 proc. na trzy miesiące, ale trzeba się uaktywnić i założyć konto oszczędnościowe. Na korekcyjne podwyżki można liczyć w Meritum Banku. Bez zmian pozostają natomiast odsetki w SK Banku, którego oferta należała do najbardziej stabilnych i atrakcyjnych w najtrudniejszych miesiącach ubiegłego roku. Kuszenie 5 proc. jeszcze się nie skończyło, ale prawdopodobnie długo nie potrwa. Wciąż jest aktualna Lokata Happy w Idea Banku, którą na trzy miesiące mogą zakładać nowi klienci. Tyle samo na Start daje Meritum Bank, ale na dwa miesiące. Banki wycofują się również z lokat mało popularnych, np. czteromiesięcznych. Coraz mniej atrakcyjne stają się także oferty dla mobilnych, które jeszcze niedawno były hitem. Najpierw zrezygnował z nich Plus Bank, teraz oprocentowanie obniżył BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu