Banki są w stanie pobudzić cały rynek do wzrostów

Artur Sulejewski
opublikowano: 21-05-1999, 00:00

Banki są w stanie pobudzić cały rynek do wzrostów

Środowa euforia, która udzieliła się uczestnikom GPW (najważniejsze indeksy giełdowe — WIG i WIG 20 —zyskały po 3 proc. każdy), ustąpiła w czwartek miejsca wyważonym wzrostom. Podczas wczorajszych notowań wszystkie indeksy kontynuowały co prawda zwyżkę, jednak ich tempo było zdecydowanie wolniejsze. Akcje polskich blue chipów (za wyjątkiem papierów KGHM, które zostały dosyć mocno przecenione — o 7,3 proc.) cechowała stabilność notowań. Znalazło to odbicie w niewielkich fixingowych zmianach podstawowych indeksów publikowanych przez giełdę.

ZA WYCZERPANIE krótkotrwałego zrywu popytu, widocznego na dwóch poprzednich sesjach, obwiniać należy kapitał zagraniczny. Mając na uwadze wczorajszą płynność rynku (na rynku podstawowym w trakcie notowań jednolitych wartość obrotów obniżyła się prawie o 40 proc.), można stwierdzić, że najwięksi inwestorzy postanowili powstrzymać się z zawieraniem transakcji. Przerwanie zakupów zostało wywołane prawdopodobnie opublikowaniem wyników produkcji przemysłowej. W kwietniu zwiększyła się ona co prawda o 0,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego, jednak w odniesieniu do marca 1999 roku zanotowała 7-proc. spadek. Wygląda na to, że wyniki te rozczarowały inwestorów. Należy mieć nadzieję, że kolejne dane będą zdecydowanie lepsze i poprawa koniunktury, której spodziewa się większość obserwatorów rynku, nastąpi rzeczywiście w drugiej części roku.

WIĘKSZYM zainteresowaniem inwestorów w czwartek cieszył się sektor finansowy. Spośród banków jedynie walory BRE zostały przecenione przez rynek (o 2,2 proc.). Skierowanie uwagi inwestorów na tą grupę emitentów zbiegło się w czasie z nowymi informacjami na temat prywatyzacji Banku Zachodniego. Doniesienia prasowe o tym, że BZ przypadnie strategicznemu udziałowcowi WBK — AIB European Investments Limited zostały z rezerwą odebrane przez rynek. Na fixingu papiery poznańskiego banku zyskały ledwie 2,3 proc. Dopiero oficjalny komunikat Ministerstwa Skarbu Państwa w tej sprawie w trakcie notowań ciągłych spowodował znaczną zwyżkę notowań WBK. Sądząc po kursach akcji, równie dobrze została odebrana wiadomość o zgodzie Komisji Nadzoru Bankowego na nabycie przez Kredyt Bank PBI akcji dających do 20 proc. głosów na WZA BOŚ. Dla całego rynku obserwowana zwyżka notowań w sektorze bankowym jest korzystna. Jeśli się utrzyma, pozwoli na dalszy wzrost indeksów giełdowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki są w stanie pobudzić cały rynek do wzrostów