Banki tną oprocentowanie lokat

opublikowano: 06-02-2013, 00:00

Nominalne zyski z lokat z każdym miesiącem są coraz niższe — wynika z raportu firmy doradczej Open Finance.

Przeciętne oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych spadło do 4,08 proc. z 4,41 proc. na początku stycznia. Co więcej, odsetki topnieją szybciej, niż stopy procentowe obniża Rada Polityki Pieniężnej. W największym stopniu cięcie oprocentowania dotknęło lokat 6- i 12-miesięcznych. Od szczytu w październiku przeciętne oprocentowanie zmniejszyło się w obu przypadkach o ponad 1 pkt proc., tymczasem stopa referencyjna banku centralnego spadła o 0,75 pkt proc., a WIBOR 3M o 0,99 pkt proc. Obniżki oprocentowania depozytów pojawiają się we wszystkich bankach, bez wyjątku. Nie ma znaczenia ich wielkość, udział w rynku czy chociażby profil działalności. Dlatego odsetki od najlepszych lokat, które do niedawna wynosiły powyżej 6,5 proc. w skali roku, coraz częściej ledwie przekracza 5 proc. (za wyjątkiem depozytów jednomiesięcznych). Jednocześnie przybywa ofert ze stawką poniżej 3,5 proc.

— W kolejnych tygodniach oprocentowanie bankowych depozytów wciąż będzie spadać. Niewykluczone, że już na początku marca przeciętne oprocentowanie lokat — szczególnie kwartalnych i półrocznych — może znaleźć się poniżej 4 proc. w skali roku. Dynamika spadków prawdopodobnie nieco zwolni i w lutym obniżki nie będą już tak dotkliwe jak na przełomie 2012 i 2013 r. — uważa Michał Sadrak z Open Finance. Według danych zgromadzonych przez Open Finance, najwyższe stawki oprocentowania lokaty trzymiesięcznej można otrzymać w Meritum Banku (6 proc. — lokata internetowa), sześciomiesięcznej w Getin Banku (5,3 proc.), a rocznej w Credit Agricole (5,3 proc. — polisolokata).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki tną oprocentowanie lokat