Banki w dół, kopalnie w górę

Ponowne pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach podłamało nadzieje inwestorów na szybkie odrobienie strat z czerwcowego załamania. Bykom nie dały szans wyraźne spadki notowań banków.

WIG20 zamknął handel 1,0 proc. przeceną, choć tuż po otwarciu tracił ponad dwa razy więcej. Główne parkiety zachodnioeuropejskie zniżkowały o ponad 1 proc., w reakcji na zamieszanie polityczne w Portugalii i zwyżki cen ropy, będące konsekwencją niepokojów w Egipcie. Tymczasem, jak wynika ze strategii banku Erste Group na trzeci kwartał, sprawa reformy OFE będzie przez najbliższe miesiące ciążyć na wycenach spółek.

Nastroje inwestorów poprawiła jednak zgodna z oczekiwaniami rynkowymi decyzja RPP, która cięła stopy procentowe o ćwierć punktu, zapowiadając koniec cyklu obniżek, a przede wszystkim dobre dane z amerykańskiego rynki pracy. Na wartości straciło jedynie 11 spośród 20 blue chipów, jednak głęboka przecena największych banków (-2,0 proc.) zdecydowała o mocnych zniżkach indeksu. Ponad 1 proc. zyski odnotowały tylko obydwie spółki węglowe i Asseco (+3,2 proc.), które przejęło rosyjską spółkę R-Style Softlab. Notowania Bogdanki rosły czwarty raz z rzędu (+1,1 proc.). Wydobycie węgla w pierwszej połowie roku sięgnęło 4,08 mln ton i było podobne do wartości odnotowanych rok wcześniej.

Do spadków wróciły notowania BZ WBK (-1,9 proc.). Na regionalnej liście top picks spółkę umieściło Erste Group. Wycena jednego papieru to 341 zł. Od trzyipółletniego minimum na dobre odbić się nie mogą notowania Kernela (+0,6 proc.). Perspektywę ratingu spółki do negatywnej obniżyła agencja Fitch. Z czteromiesięcznego szczytu opadły notowania Tauronu (-1,8 proc.). W tym roku zysk grupy na poziomie EBITDA może spaść o 15 proc. r/r.

Po trzech dniach zwyżek do przeceny powróciły spółki z szerokiego rynku. mWIG40 i sWIG80 straciły po 0,6 proc. Poniżej przegląd wiadomości z małych i średnich spółek.

Z dziesięcioletnich minimów odbijają się notowania Polimeksu Mostostal (+10,5 proc.). Spółka liczy, że porozumienie z wierzycielem, który nie zgadza się na rozłożenie na raty zaległych odsetek, będzie możliwe jeszcze w tym tygodniu.

Dno czerwcowej korekty próbuje  udeptywać Impexmetal (+0,8 proc.). Noble Securities zaleciło kupno akcji spółki z ceną docelową 3,18 zł.

Wczorajsze odbicie kontynuują notowania NWR (+3,9 proc.). spółka informuje o rozmowach z podmiotami zainteresowanymi przejęciem należących do niej aktywów, w tym części koksowniczej.

Korektę kontynuowały Police (-2,3 proc.). Spółka prowadzi negocjacje dotyczące zakupu większościowego pakietu akcji w jednej senegalskich spółek. Wartość potencjalnej transakcji to około 30 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane