Banki walczą na oferty dla małych firm

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 27-10-2011, 00:00

Banki dostrzegły potencjał sektora MSP. Jest w czym wybierać. Comperia.pl przygotowała dla „PB” specjalne zestawienie propozycji dla frm, których obroty nie przekraczają 5 mln zł rocznie

Oferta banków dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw nie jest wcale uboga — jak pokazuje zestawienie Comperii „Bankowy radar MSP”, przygotowane specjalnie dla „Pulsu Biznesu”.

Badanie będzie powtarzane co kwartał. Wynika z niego, że banki coraz chętniej kierują swoją ofertę do tego sektora. I nic dziwnego. W końcu walczą o ponad 99 proc. firm w Polsce, generujących 2/3 PKB i tyle samo miejsc pracy.

Oszczędności i opłaty

Małe i średnie firmy z rocznym obrotem nieprzekraczającym 5 mln zł czegoś dla siebie mogą szukać (i znajdą!) w 28 bankach. Standardem jest internetowy dostęp do rachunku firmowego, ale wiele banków oferuje także konta oszczędnościowe i kredyty w koncie oraz inwestycyjne. Warto zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. Najwyżej oprocentowane jest konto w Idea Banku (5 proc.).

Wiele banków umożliwia bezpłatne prowadzenie rachunku firmowego. Jednak, jak zauważają specjaliści Comperii, część z nich w zamian za odstąpienie od pobierania opłaty za konto wymaga od klienta spełnienia określonych działań, np. dokonywania określonej liczby transakcji albo generowania obrotu na konkretnym poziomie. Wśród tych banków, które bezwarunkowo pobierają opłaty za prowadzenie rachunku, najdroższe konto oferuje DnB Nord, który wymaga opłaty w wysokości 60 zł. Natomiast m.in. Bank BGŻ, Bank Millennium, Kredyt Bank i mBank nie pobierają żadnych opłat.

Marże i prowizje

Większość banków podobnie nalicza oprocentowanie kredytów. Specjaliści Comperii podsumowują, że najczęściej zależy ono od wysokości wybranej stawki rynkowej (WIBOR, LIBOR, EURIBOR) oraz marży banku, która zależnie od instytucji wynosi od 1 do 4,5 proc. Wysokość marży klienci ustalają w drodze indywidualnych negocjacji. Prowizja jest naliczana w większości przypadków i może wynieść do 5 proc.

Średnia jej wysokość to 1-2 proc. Podobnie w przypadku kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym — przeważnie trzeba się liczyć z prowizją, a także uzależnieniem wysokości oprocentowania takiego kredytu od rynkowych stóp procentowych i marży danego banku. Tutaj, jak podkreślają specjaliści Comperii, średnie oprocentowanie sięga od 6 do 16 proc.

Trzeba też pamiętać, że każdorazowe zasilenie rachunku firmowego zmniejsza saldo zadłużenia, odsetki zaś są naliczane tylko od wykorzystanej części kredytu.

OKIEM EKSPERTA

Banki walczą o MSP

JACEK KASPERCZYK

Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Segment MSP rozwija się bardzo dynamicznie. Rozwój ten nie uchodzi uwadze instytucji finansowych, które w większości dostrzegają w tym sektorze potencjalne źródło nowych klientów. Jest to pozytywna informacja, gdyż w rezultacie coraz silniejszej rywalizacji o klienta można się spodziewać rosnącej liczby atrakcyjnych ofert dla MSP. Aktualna oferta banków skierowana do przedsiębiorstw z segmentu MSP z rocznym obrotem nieprzekraczającym 5 mln złotych jest bardzo różnorodna. Instytucje finansowe proponują bowiem takim podmiotom nie tylko tradycyjne rozwiązania finansowe, ale także inne, niejednokrotnie nowatorskie usprawnienia w zakresie obsługi bieżącej. W tej chwili praktycznie każdy bank umożliwia swoim klientom internetowy dostęp do rachunków firmowych. Dodatkowo część instytucji ma w ofercie atrakcyjne produkty oszczędnościowe, które niegdyś były zarezerwowane dla klienta detalicznego. Mowa tutaj o kontach oszczędnościowych, na których przedsiębiorstwa mogą lokować swoje nadwyżki finansowe bez konieczności zamrażania ich na określony czas. W ofertach banków znaleźć można również krótkoterminowe lokaty, które ze względu na czas ich trwania stanowią doskonałe narzędzie do zarządzania bieżącą płynnością danej firmy.

Tabela cz. 1

Tabela cz. 2

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu