Banki zaciążyły PZU

opublikowano: 24-11-2022, 14:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Biznes ubezpieczeniowy idzie dobrze, ale składka z bancassurance mocno spadła, a banki obciążyły wynik netto PZU ponad 120 mln zł straty w III kwartale.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 • o ile banki z grupy PZU pomniejszyły jej wynik w III kwartale
 • jak idzie sprzedaż ubezpieczeń w kanale bancassurance
 • czy PZU podtrzymuje cele dotyczące przypisu składki z działalności bankowoubezpieczeniowej w 2024 r.

Największy ubezpieczyciel w regionie miał 6,4 mld zł przypisu składki w III kwartale, o ponad 8 proc. więcej r/r. Głównym motorem wzrostu były ubezpieczenia innw niż komunikacyjne, zwłaszcza w segmencie korporacyjnym. W ubezpieczeniach komunikacyjnych PZU zanotował najszybszy wzrosty składki od 2017 r., wynoszący niemal 9 proc. To przede wszystkim zasługa rosnącej w dwucyfrowym tempie składki autocasco, choć obowiązkowe ubezpieczenia OC również były na plusie.

W segmencie życiowym przypis składki nie zmienił się w skali roku i sięgnął 2,2 mld zł. W indywidualnych ochronnych produktach życiowych był natomiast wyższy o 66 proc. Rosły przychody w filarze zdrowie - o 17 proc. r/r do 937 mln zł na koniec września, a liczba umów zwiększyła się o 9 proc., do 3,17 mln, głównie dzięki sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych i dodatków do produktów ochronnych.

Rentowność niezagrożona:
Rentowność niezagrożona:
 • W pierwszych trzech kwartałach osiągnęliśmy zwrot na kapitale wysokości 17,5 proc., czyli zgodny z założeniami strategicznymi, mimo że działalność bankowa w III kwartale wygenerowała stratę mówi Beata KozłowskaChyła, prezes PZU.
 • materiały prasowe

  Twardy orzech

  Cieniem na dobrych wynikach biznesowych ubezpieczyciela kładzie się działalność bankowa. W III kwartale odjęła od zysku netto grupy PZU aż 124 mln zł, podczas gdy rok wcześniej dodała 177 mln zł, a w II kwartale br. 166 mln zł.

  - Zysk netto grupy PZU w III kwartale wyniósł 660 mln zł, co jest rezultatem niższym niż rok wcześniej. Znalazł się on pod silnym wpływem dużych obciążeń sektora bankowego, związanych z nowymi regulacjami. Koszt bankowego systemu ochrony, wakacji kredytowych oraz rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi przekroczył 0,5 mld zł. Był on istotnie wyższy od kosztów regulacyjnych z poprzedniego kwartału – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

  Wpływ regulacji w sektorze bankowym na wynik PZU wyniósł 547 mln zł w III kwartale wobec 203 mln zł kwartał wcześniej. Dodatkowe koszty wakacji kredytowych w Banku Pekao to 2,43 mld zł, a w Alior banku 502 mln zł.

  Na trajektorii

  Niekorzystna sytuacja makroekonomiczna i zmienność rynków finansowych nie sprzyjają rozwojowi współpracy ubezpieczyciela z bankami z grupy - Pekao i Aliorem. Przypis składki w kanale bancassurance spada. Po trzech kwartałach wyniósł 886 mln zł i był niższy o ponad 600 mln zł r/r.

  Najbardziej stopniała składka w inwestycyjnych ubezpieczeniach na życie – z 286 mln zł w ciągu trzech kwartałów 2021 r. do 57 mln zł w tym roku. To głównie efekt odkładania przez klientów decyzji o lokowaniu pieniędzy w takie produkty i przesuwania ich na lokaty bankowe. PZU odczuwa także spadek sprzedaży produktów powiązanych z kredytami i pożyczkami. Dobrze jednak sprzedają się nowe ubezpieczenia na życie i dożycie z gwarantowaną stopą zwrotu, wykorzystujące potencjał wysokich stóp procentowych. W ciągu dwóch miesięcy banki uzbierały prawie 150 mln zł składki z tych produktów.

  Mimo słabszej sprzedaży w tym roku PZU uważa, że plan pozyskania 3 mld zł skumulowanego przypisu składki ze współpracy ubezpieczeniowo-bankowej nadal jest realny. Wciąż możliwe jest też osiągnięcie ok. 3,4 mld zł zysku netto w 2024 r.

  - Chcemy wierzyć, że problemy po stronie bankowej są już za nami, odpowiednie odpisy i rezerwy są w bilansie, więc kolejne kwartały powinny charakteryzować się mniejszymi turbulencjami – mówi Tomasz Kulik, członek zarządu PZU.

  Po trzech kwartałach zysk netto grupy wynosi 2,2 mld zł i jest niższy o prawie 10 proc. r/r. Kontrybucja banków do wyniku grupy wynosi 300 mln zł wobec planowanych 800 mln zł na koniec 2024 r.

  © ℗
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Polecane