Banki zaczęły premiować większe wpłaty

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 12-03-2014, 00:00

W wielu bankach tym więcej zarobimy, im więcej ulokujemy na koncie oszczędnościowym

W rankingu kont oszczędnościowych nadal prym wiedzie Raiffeisen Polbank, który ruszył w tym roku z promocją swojej oferty w zupełnie nowej odsłonie. Na Koncie Lokacyjnym Plus odsetki nadal wynoszą 4 proc., mimo że według pierwotnych założeń na wyższe oprocentowanie można było liczyć tylko do końca lutego.

None
None

Promocja Oszczędzanie-Zarabianie z okazji urodzin banku na razie wciąż trwa i nie można jej odmówić atrakcyjności. Konto jest bezpłatne, ale na wyższe zyski może pracować do 20 tys. zł. Kto chciałby wpłacić więcej, powinien pomyśleć o innej lokacie, ponieważ oprocentowanie spadnie do 1,5 proc.

Raiffeisen Polbank to jeden z niewielu już banków, które premiują tylko niższe oszczędności. Ten trend, który utrzymywał się przez wiele miesięcy, staje się passé. Nawet na Rachunku Oszczędnościowym Plus PKO BP można liczyć na 3,1 proc. dla wpłat powyżej 200 tys. zł, podczas gdy dla wpłat do 10 tys. zł otrzyma się tylko 2,75 proc. Tym śladem poszedł również Eurobank, na którym odsetki rosną wraz z wpłacanymi oszczędnościami, Bank Pocztowy, Credit Agricole, Inteligo i kilka innych. To największa zmiana na rynku od wielu miesięcy. Banki znów zaczynają zachęcać do lokowania większych pieniędzy na lepszych warunkach.

Promocja na chwilę

Niezmienna jest natomiast promocja Konta Więcej oszczędnościowego w BNP Paribas. Oprocentowanie wciąż wynosi 3,5 proc. dla nowych oszczędności przez kolejne trzy miesiące. Nadal też można otworzyć trzy konta z wpłatami do 15 tys. zł w zależności od wybranego pakietu. Do założenia jednego Konta Więcej oszczędnościowego wystarczy bezpłatny pakiet S. Do założenia dwóch trzeba mieć pakiet L, w którym otwarcie i prowadzenie ROR kosztuje 15 zł miesięcznie.

Pozytywnie zaskoczył natomiast Bank Millennium, który wprawdzie zakończył poprzednią promocję, w której oferował 3,1 proc. przez 92 dni, ale zastąpił ją atrakcyjniejszą. Teraz oprocentowanie nowych oszczędności będzie wynosiło 3,3 proc. w skali roku. Pieniądze można wpłacać na nowych warunkach do 10 maja. Po trzech miesiącach odsetki jednak spadną do standardowych 1,6 proc. dla wpłat do 50 tys. zł. Na najwyższe odsetki — 2,25 proc. można liczyć dopiero przy saldzie przekraczającym 250 tys. zł. Atutem Millennium jest natomiast zebranie wszystkich plusów i minusów oferty w jednym miejscu. Dociekliwi nie muszą więc szukać informacji, regulaminów i tabel oprocentowania w poukrywanych zakładkach, co niestety w innych bankach standardem jeszcze nie zawsze jest.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dla nowych i starych

Nowych klientów premiuje Alior Bank odsetkami wysokości 3,25 proc., podczas gdy oprocentowanie standardowe ustalane jest co miesiąc i uzależnione od rynkowej stawki WIBID1M minus 0,1 pkt proc. Teraz wynosi 2,31 proc. Na większe procenty, podobnie jak w większości innych banków, można liczyć przez trzy miesiące. Trzeba jednak pamiętać, że konto oszczędnościowe trzeba otworzyć w ciągu 30 dni od otwarcia konta osobistego, w przeciwnym razie promocja przepadnie.

Niewiele mniej, bo 3,2 proc. w skali roku, dostanie się w BGŻOptimie, a z oferty mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci banku. Wpłacić też można sporo — do 40 tys. zł. Premiowane będą także osoby, które będą utrzymywały na koncie ponad 100 tys. zł — dostaną 3 proc., podczas gdy kwoty od 50 do 100 tys. zł będą pracowały w tempie 2,8 proc. w skali roku. Konto również jest bezpłatne, a obecna promocja potrwa do 17 marca. Standardowe oprocentowanie kont BGŻOptima wynosi 2,5 proc. w skali roku. Na ponad 3 proc. można jeszcze liczyć w Citi Handlowym. Na Koncie Super- Oszczędnościowym odsetki wynoszą 3,03 proc. dla wpłat do 30 tys. zł. Powyżej tej sumy oprocentowanie zostanie obniżone do pół procentu. Trzeba też pamiętać, że konto osobiste potrzebne do otwarcia konta oszczędnościowego będzie bezpłatne tylko wtedy, gdy średnie saldo oszczędności wynosić będzie minimum 15 tys. zł miesięcznie lub na rachunek będzie wpływało co miesiąc wynagrodzenie wysokości co najmniej 2 tys. zł.

3 proc. na wiosnę

Do końca kwietnia promocyjną stawkę oprocentowania konta oszczędnościowego wysokości 3 proc. utrzyma Meritum Bank. Tyle samo można dostać w Banku BPH, ale tylko jeżeli posiada się Konto Kapitalne lub Maksymalne, a oba są płatne. Pierwsze kosztuje 9,99 zł, a drugie 14,99. W przypadku Konta Maksymalnego opłaty można uniknąć, jeżeli wpływy na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wyniosą minimum 7,5 tys. zł. Warunki te znacznie obniżają atrakcyjność oferty, zwłaszcza na tle propozycji, które są bezpłatne. Wśród 10 najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych znalazł się w marcu Bossa Bank i jego darmowe konto oszczędnościowe EKOprofit. Na 3 proc. można wpłacać do 50 tys. zł i ponad pół miliona. W Deutsche Banku i ING Banku Śląskim wiosennych zmian na razie nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane