Banki zaufały PGNiG

ABT
opublikowano: 11-06-2010, 13:17

Sześć banków obejmie obligacje spółki warte 3 mld zł. I na tym nie koniec...

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uruchamia wielki program emisji obligacji. Wczoraj spółka podpisała umowę z PKO BP, Pekao, Societe Generale, BNP Paribas, City Handlowym i ING BSK. To one obejmą papiery PGNiG.

— Wartość programu, który umożliwi finansowanie inwestycji, to 3 mld zł. Umowy z bankami obowiązują do 2013 r. Roczne wydatki inwestycyjne PGNiG to 5 mld zł. W kolejnych latach chcielibyśmy utrzymać ten poziom —mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Pierwsza emisja zostanie przeznaczona jednak na refinansowanie zadłużenia z tytułu linii kredytowej, jaka w lipcu wygasa PGNiG. Będzie miała wartość co najmniej 800 mln zł.

Oprocentowanie obligacji oparte jest na stawce WIBOR powiększonej o marżę, której wysokość uzależniona jest od stopnia wykorzystania programu oraz wskaźnika skonsolidowanego długu netto do skonsolidowanej EBITDA.

— Banki w umowie z PGNiG na pewno coś ugrały dla siebie, bo linie kredytowe, które musi refinansować PGNiG, były niżej oprocentowane. Dziś takiego oprocentowania nie da się już uzyskać. Wzrost kosztów finansowania ma jednak neutralne znaczenie. Jeśli będzie to nie 20, lecz 80 mln zł, to, biorąc pod uwagę zysk spółki, nie jest to porażająca kwota — mówi Paweł Burzyński, analityk DM BZWBK.

PGNiG chce przeznaczyć pieniądze z emisji głównie na poszukiwanie i wydobycie paliw. Część pieniędzy pójdzie na poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Inwestycje we wzrost wydobycia ropy i gazu w kraju zwiększą się z około 700 mln zł w 2009 r. do około 1 mld zł w 2010 r.

PGNiG planuje też emisję euroobligacji.

— Będziemy współpracować z tymi bankami, które już nam zaufały — podkreśla Sławomir Hinc.

Banki potwierdziły gotowość dalszego finansowania PGNiG.

— Banki działające na polskim rynku mają kapitał i są w stanie wspierać działalność firm — twierdzi Andrzej Kopyrski, wiceprezes Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu