Bankier biednych odebrał Nagrodę Nobla

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 10-12-2006, 15:12

Muhammad Junus, założyciel Grameen Banku, odebrał w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla, przyznaną za system tanich pożyczek.

Muhammad Junus, założyciel Grameen Banku, odebrał w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla, przyznaną mu za stworzenie systemu tanich pożyczek dla najuboższych mieszkańców Bangladeszu.

Tegoroczna nagroda dla prof. Muhammada Junusa i jego organizacji Grameen Bank była sporym zaskoczeniem. Ale werdykt Komitetu Noblowskiego spotkał się z pozytywnym przyjęciem.

- Każdy człowiek na Ziemi ma zarówno potencjał, jak i prawo do przyzwoitego życia. Ludziom z różnych kultur i cywilizacji Junus i Grameen Bank pokazali, że nawet najbiedniejsi mogą pracować na rzecz własnego rozwoju - uzasadniał przyznanie nagrody Norweski Komitet Noblowski.

Mikrokredyty udzielane przez Grameen Bank to ewenement na skalę globalną. Instytucja Mohammada Junusa pozwala utrzymać się milionom biednych ludzi. I rozwija ich przedsiębiorczość. System mikrokredytów umożliwił powstanie niewielkich przedsiębiorstw i zapewnił pracę wielu ludziom w krajach Trzeciego Świata

Pionierski program mikrokredytów to małe pożyczki, najczęściej poniżej 100 dolarów, udzielane ludziom, którzy nie mieliby szans na finansowanie z innych banków. Grameen Bank pomaga rolnikom, rybakom i rzemieślnikom nie wymagając od nich żadnych zabezpieczeń kredytowych, a jedynie czterech żyrantów.

Profesor ekonomii z uniwersytetu w Ćittagong w Bangladeszu Muhammad Junus założył swój bank w 1976 roku. Od tej pory udzielił około 6,6 mln pożyczek. Prawie 97 proc. klientów banku stanowią kobiety, uważane za bardziej odpowiedzialne i przedsiębiorcze. Obecnie bank ma ponad 2100 przedstawicielstw w całym Bangladeszu i zatrudnia ponad 17 tys. osób

- To będzie dla mnie wielkie źródło inspiracji na przyszłość - powiedział Junus, nie kryjąc radości z wyróżnienia.

Junus i jego organizacja podzielą między siebie 10 mln koron szwedzkich (około 4 mln złotych). Laureat zapowiedział, że swoją część nagrody przeznaczy na stworzenie firmy wytwarzającej tanią i bogatą w składniki odżywcze żywność dla biednych oraz na szpital.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane