Bankierzy bez pracy, Porsche bez klientów

RB,BLOOMBERG
opublikowano: 02-02-2009, 00:00

Popyt na bolidy z logo Porsche maleje równie szybko jak ich niedoszli właściciele tracą pracę.

Popyt na bolidy z logo Porsche maleje równie szybko jak ich niedoszli właściciele tracą pracę.

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej od miesięcy zapowiadali, że ten rok będzie bardzo ciężki. Spadkowi popytu nie oparło się również niemieckie Porsche, producent niemal kultowego modelu 911. W pierwszej połowie stycznia do klientów trafiło tylko 34 tys. aut. To o 27 proc. mniej niż w takim samym okresie ubiegłego roku.

— Od sierpnia do połowy stycznia sprzedaż koncernu wyniosła 3 mld EUR i była o 14 proc. mniejsza niż rok wcześniej — mówi Wendelin Wiedeking, szef Porsche.

Oznacza to, że producent zanotował najgorszy wynik od 1993 r.

Malejący popyt na bolidy z logo Porsche to skutek globalnego kryzysu finansowego, który doprowadził do masowych zwolnień w branży bankowej. W Stanach Zjednoczonych, które są największym rynkiem zbytu, pracę straciło ponad 232 tys. bankowców i brokerów, którzy od lat stanowili najliczniejszą klientelę niemieckiego koncernu.

— Globalna gospodarka hamuje, firmy bankrutują, a pracownicy tracą pracę. W takich warunkach trudno sprzedać nasze auta — ocenia Wendelin Wiedeking.

Mimo to Porsche nie ma zamiaru zwalniać pracowników ani skracać tygodnia pracy. Ma jednak plan, jak zaoszczędzić ponad 100 mln EUR. Szef koncernu nie podał jego szczegółów. Zapowiedział jednak, że Porsche nie obawia się strat spowodowanych różnicami kursowymi.

— Nasze umowy są tak skonstruowane, że do 2013 r. nie musimy obawiać się wzrostu kursu dolara wobec euro — twierdzi Wendelin Wiedeking.

Po takiej gwarancji inwestorzy odetchnęli z ulgą, a kurs spółki na giełdzie we Frankfurcie zwyżkował o ponad 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB,BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bankierzy bez pracy, Porsche bez klientów