Bankowe trzy razy nie

Eugeniusz Twaróg
10-08-2010, 06:57

Banki sprzeciwiają się kluczowym pomysłom KNF w sprawie rekomendacji S kwadrat. Proponują bardziej elastyczne podejście.

W środę upływa termin, w którym banki mają ustosunkować się do najnowszych rozwiązań regulacyjnych dla rynku kredytów mieszkaniowych. Miały na to... 10 dni. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) założenia do rekomendacji S (trzeci dokument oznaczony tą literą, banki nazwały ją "S kwadrat") wywiesiła na stronie internetowej 28 lipca. O najnowszych pomysłach nadzorcy, branża dowiedziała się z internetu. Nie jest nimi zachwycona. Bankowcy uważają, że rynek kredytów mieszkaniowych dobrze regulują już rekomendacje S, S1 i T. Kolejna nie jest potrzebna.

Ale skoro już nadzorca chce dokręcić śrubę, to niech robi to tak, by nie zadusić rynku. Udało nam się dowiedzieć, co bankowcy zasugerują KNF.

W rekomendacji S kwadrat znaleźli trzy regulacje, które mogą dać się we znaki branży i klientom. Największy sprzeciw budzi propozycja ustalenia na sztywno, ile banki mogą pożyczyć w obcej walucie: KNF chce, by w całym portfelu hipotecznym nie stanowiła ona więcej niż połowy.

Więcej we wtorkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Bankowe trzy razy nie