Bankowozy nie tylko dla banków

MARCIN GÓRSKI adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Marcina Górskiego
opublikowano: 18-04-2013, 00:00

Sąd za prawem do pełnego odliczenia VAT w przypadku wykorzystywania bankowozu w działalności prawniczej

Komentarz

9 kwietnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną ministra finansów odmawiającą prawa do pełnego odliczenia VAT w przypadku wykorzystywania bankowozu w działalności prawniczej. Sprawa dotyczyła leasingowanego pojazdu wykorzystywanego m. in. do przewożenia wynagrodzenia i akt objętych tajemnicą adwokacką. W takim przypadku powinienem być uprawniony do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe. Moja argumentacja opierała się na tym, że bankowóz jest pojazdem specjalnym, w stosunku do którego nie ma zastosowania ograniczenie w odliczeniu 60 proc. VAT wynikającego z faktur, nie więcej niż 6 tys. zł, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i 6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (dalej: ustawa nowelizująca).

Według ministra finansów wykorzystywanie bankowozu w działalności prawniczej nie jest niezbędne, a jedynie może być przydatne, a to za mało do pełnego odliczenia VAT. WSA przychylił się do mojej argumentacji. Z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Wszelkie ograniczenia tego uprawnienia, w tym w odliczeniu VAT od nabycia lub leasingu samochodów osobowych, powinny być interpretowane ściśle i nie podlegać wykładni rozszerzającej. W ustawie o VAT brak przepisu, który przewiduje, że odliczenie jest możliwe tylko od towarów lub usług, które są niezbędne do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Taka interpretacja narusza zasadę neutralności VAT. Poza tym wyłączenie ograniczenia w prawie do pełnego odliczenia VAT dotyczy konkretnych pojazdów wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy nowelizującej, w tym bankowozu. Nie dotyczy zaś podatnika i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Nie ma zatem znaczenia rodzaj działalności, w której wykorzystuje on bankowóz. Jeżeli pojazd spełnia cechy pozwalające uznać go za pojazd specjalny i jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych, podatnik ma prawo odliczyć VAT w całości, nie zaś tylko w 60 proc. czyli maksymalnie 6 tys. zł. Orzeczenie to jest korzystne dla podatników, którzy dostosowują pojazdy wykorzystywane w działalności gospodarczej do wymogów bankowozu, by odliczyć pełny VAT.

Orzeczenie z 9 kwietnia 2013 r., a także analogiczne orzeczenie WSA w Warszawie z 22 lutego 2013 r., wskazują, że zaczyna się kształtować korzystna dla podatników linia orzeczenia, zgodnie z którą są oni uprawnieni do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie, najem, dzierżawę lub leasing bankowozów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, niekoniecznie polegającej na przewozie pieniędzy oraz do odliczenia VAT od paliwa nabywanego do takiego pojazdu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN GÓRSKI adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Marcina Górskiego

Polecane