Bankrutują lokalne biznesy

opublikowano: 05-03-2015, 00:00

Lutowi bankruci to przedsiębiorcy o regionalnej lub lokalnej skali działalności. Ich zsumowany obrót sięgał ponad 700 mln zł, a zatrudnienie 1200 osób.

W lutym upadło 60 firm — informuje Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Ich bilans to ponad 700 mln zł obrotu i ponad 1200 zatrudnionych osób. Rok temu w lutym upadłości było 72.

Przy tym najświeższe bankructwa to głównie drobne firmy — o zasięgu regionalnym albo tylko lokalnym. Większych bankrutów było tylko dwóch — kasy oszczędnościowe i hurtownik paliw. Ich obrót sięgał 540 mln zł, co oznacza, że pozostałe 58 firm, które upadło, miały łączny obrót na poziomie 240 mln zł.

W podziale na branże ubezpieczyciel zaobserwował spadek liczby bankructw w branży budowlanej, których było zaledwie 6. Zdaniem Tomasza Starusa, członka zarządu Euler Hermes, nie oznacza to, że budownictwo nie ma już kłopotów.

— Spodziewamy się, że w perspektywie całego roku branża budowlana będzie mierzyć się z podobnymi wyzwaniami i osiągać podobne wyniki jak w roku ubiegłym. Będziemy mieli do czynienia ze wzrostem, ale umiarkowanym i wiążącym się z pewnymi zagrożeniami — zwłaszcza w sektorze dystrybucji materiałów budowlanych: kondycja hurtowników nie tylko nie poprawiła się w stosunku do 2014 r., ale nawet pod względem przepływów finansowych jest ona gorsza, co może wpływać na wyniki producentów — mówi Tomasz Starus.

Ubezpieczyciel zwraca także uwagę na rosnącą liczbę upadłości spedytorów. Liczba bankructw wzrosła także w branży produkcyjnej (14) i usługach (19). Nie zmieniła się w hurcie. Problemy mają tu przede wszystkim firmy handlujące paliwem oraz motoryzacyjne.

— Szczególnie dealerzy niezrzeszeni w większych grupach, w mniejszym stopniu nastawieni na rynek flotowy — uważa Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes.

Z analizy wynika ponadto, że liczba bankructw nie rośnie na Podkarpaciu i w Małopolsce, wzrosła natomiast na Śląsku, Pomorzu i Kujawach.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu