Barclays podnosi prognozę cen ropy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-11-2021, 12:29

Eksperci banku Barclays oceniają, że perspektywy dla ropy są całkiem obiecujące. Nadal w mocy pozostają czynniki wspierające wycenę surowca, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Bank twierdzi, że zapasy i zgromadzone rezerwy będą się szybciej wyczerpywać niż oczekiwano zaś wzrost podaży nadal będzie limitowany przyjętymi przez OPEC+ założeniami.

Bank podwyższył cenę baryłki ropy na 2022 r. o 3 USD odpowiednio do 80 USD w przypadku odmiany Brent i 77 USD dla odmiany WTI.

Tymczasem surowiec od wczoraj traci na wartości przeceniony spekulacjami, że Stany Zjednoczone, Japonia i Indie uwolnią rezerwy ropy naftowej.

Zdaniem banku, co prawda w pierwszym kwartale przyszłego roku powinniśmy obserwować nadwyżkę ropy, jednak niższy punkt wyjścia dla potencjalnych odbudów zapasów w przyszłym roku powinien to z nawiązką zrównoważyć.

Instytucja podkreśliła, że obecnie największym czynnikiem ryzyka do realizacji jej scenariusza jest pandemia, której nowa fala może ograniczyć zapotrzebowanie na ropę, a w takim przypadku, należy brać pod uwagę, że OPEC+ może znów przykręcić kurek i spowolnić tempo wzrostu wydobycia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane