Bardzo europejskie województwo

Agata Hernik
opublikowano: 21-09-2006, 00:00

Na Opolszczyźnie szybko rozwija się przemysł, ale usługi jeszcze szybciej.

Województwo opolskie jawi się jako najbardziej europejski z regionów Polski. Lokalne władze podkreślają jego wielokulturowość, która ma wynikać z historii pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. W województwie żyje największa w kraju mniejszość niemiecka — prawie jedna trzecia mieszkańców jest pochodzenia niemieckiego.

Dużo przemysłu i rolnictwa

Dla gospodarki regionu najważniejsze są branże budowlana, elektromaszynowa, chemiczna, paliwowo-energetyczna, nawozów sztucznych, meblarska, lekka i spożywcza. Spośród wyrobów opolskiego przemysłu największy udział w produkcji krajowej mają koks, cement, wapno, nawozy azotowe, tłuszcze konsumpcyjne, samochody ciężarowe, ciągniki oraz maszyny do obróbki plastycznej metali.

W województwie są sprzyjające warunki naturalne dla rozwoju rolnictwa. Pod względem jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej region zajmuje pierwsze miejsce w Polsce.

„Opolskie rolnictwo charakteryzuje się wysokim udziałem nowoczesnych gospodarstw rolnych o dużym potencjale rozwojowym. Przeciętna powierzchnia gospodarstwa indywidualnego w połowie 2003 r. w województwie opolskim wyniosła 9,4 ha (8. pozycja w kraju). W regionie przeważają jednak małe gospodarstwa rodzinne, gospodarujące na areale do 5 ha.

Jakkolwiek udział pracujących w sektorze rolnym w województwie opolskim jest znacznie wyższy od średniej w krajach UE i wynosi około 17,3 proc. ogółu pracujących, to jednak niższy jest od średniej krajowej” — czytamy w „Strategii rozwoju województwa opolskiego” z 2005 r.

Mało usług

W przedsiębiorstwach zaliczanych do szeroko pojmowanego sektora usług zatrudniona jest mniej więcej połowa pracujących mieszkańców województwa. Jak twierdzą władze wojewódzkie, to za mało.

„Stopniowo wzrasta znaczenie usług w opolskiej gospodarce, jednak województwo opolskie znacząco odbiega od średniej krajowej pod względem poziomu rozwoju tego sektora. Opolskie znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Polsce pod względem udziału usług w tworzeniu regionalnej wartości dodanej brutto” — czytamy w strategii.

Mimo nie najmocniejszej pozycji w gospodarce regionu sektor ten rozwija się jednak szybciej niż inne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu