Bariery to podatki, prawo i biurokracja

RAFAŁ TRUSIEWICZ, prezes Katharsis Development
opublikowano: 04-07-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

Oceniając konkurencyjność polskiej gospodarki, proponuję przyjrzeć się różnym aspektom działań przedsiębiorczych, podejmowanych przez młode osoby. To grupa kreatywna, dostrzegająca i rozumiejąca potrzeby rynku, gotowa do podejmowania ryzyka. Jak pokazał jeden z raportów organizacji wspierającej działalność polskich firm, aż 90 proc. młodych przedsiębiorców ocenia ten moment w historii Polski jako dobry czas na zakładanie własnego biznesu. Pozytywnie myślą o samej Polsce, ale mają świadomość, że daleko w niej do możliwości, jakie oferuje zagranica.

Zobacz więcej

Rafał Trusiewicz

Najważniejsze bariery zgłaszane przez małe podmioty gospodarcze to wysokość podatków, zawiłość przepisów i utrudnienia biurokratyczne. Istotnym problemem jest także brak wiedzy praktycznej oraz kłopoty z pozyskaniem finansowania, przede wszystkim pozabankowego. Jako prawnik chcę podkreślić w szczególności wagę orientacji i obycia w ekonomicznych i prawnych przejawach działalności gospodarczej. Ponad 70 proc. prowadzących start-upy uczy się jedynie na własnych błędach. Potrzebna jest nam większa umiejętność tworzenia zespołów projektowych, odwaga i chęć do dzielenia się pomysłami, jak również nastawienie na współpracę ekspertów z różnych dziedzin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAFAŁ TRUSIEWICZ, prezes Katharsis Development

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy